GK Game News - шаблон joomla Продвижение
Menu       

İTÜ IŞİD'cilere boyun eğmiyor

Komünist Gençlik "İTÜ IŞİD'e boyun eğmez" başlıklı açıklaması doğrultusunda bugün okul yönetimine sunduğu yüzlerce dilekçeyle Teknik Üniversite'de IŞİD'e geçit verilmeyeceğini duyurdu.


İTÜ Ayazağa Kampüsü içinde temeli atılan camiyle gündeme gelen İstanbul Teknik Üniversitesi'nde (İTÜ) geçtiğimiz hafta Komünist Gençlik dinselleşme karşıtı bir eylem gerçekleştirmiş, ardından okuldaki gerici yapılanmalarca hedef gösterilmişti. Bugün yayımlanan "İTÜ IŞİD'e boyun eğmez" başlıklı açıklamada üniversitelerin bilimin, ilerlemenin ve aydınlanmanın yuvaları olduğu anımsatıldı ve Teknik Üniversite'nin kapılarının IŞİD'e kapalı olduğu duyuruldu. Açıklamanın tamamı şu şekilde:


Ülkemiz uzunca bir süredir dinselleşmenin giderek attırıldığı, gericiliğin ve cihatçı çetelerin cirit attığı, şehir merkezlerinde bombaların patladığı, din adına işlenen cinayetlerin ve sapkınlıkların arttığı bir yer haline getirildi.

Dinselleşmenin bir boyutunu Türkiye’nin ilerici ve aydınlanmacı birikimine yönelen ideolojik saldırı oluşturuyor. Başta üniversiteler olmak üzere kamusal alan dinin kurallarıyla ve din adına söz söyleyenlerin hurafeleriyle şekillendirilmeye çalışılıyor. Diğer anlamıyla Türkiye’nin ilerici birikiminin kamusal alandan tasfiye edilerek, gericiliğin ideolojik olarak daha fazla mevzi elde ettiği ve ideolojik iklimi belirlediği bir Türkiye yaratmaya çalışılıyor.

Dinselleşmenin bir boyutu ideolojik saldırıysa diğer boyutu da yaratılmaya çalışılan gerici ideolojik iklime uygun gerici çetelerin örgütlenebileceği bir siyasal zemin yaratılmasıdır. Ülkemizde yürütülen dinselleşme operasyonu, kendi gerici tabanını yaratmak ve harekete geçirebilmek adına önemli adımlar atıyor.

Kuşkusuz bu adımların önemli bir yerinde ise üniversiteler duruyor. Her gün sosyal medya üzerinden ODTÜ’lü üniversite öğrencilerinin cihat için İŞID saflarına katıldığını gösteren paylaşımların yapılmasına, IŞİD’le doğrudan ya da dolaylı bağı olan gerici çetelerin örgütlenme faaliyetlerine, etkinliklerine, cihat çağrılarına tanık oluyoruz.

ODTÜ’den sonra İTÜ de bir süredir IŞİD ile bağı açık olan cihatçı çetelerin çalışma yaptıkları, örgütlendikleri bir yer haline getirilmeye çalışılıyor. İttihadı İslam adlı IŞİD’ci çete hem sosyal medya hesaplarından hem de http://ittihadiislam.biz sitesi üzerinden yaptıkları yayınlarla İTÜ’de düzenli olarak toplantılar yaptıklarını duyurup, bu toplantılar ile cihada çağrıda bulundular.

Aynı iletişim kanalları incelendiğinde sitelerinde bulunan IŞİD bayraklarından, siteye girdikleri içeriğe kadar IŞİD’le bağı çok açık olan bu çete, üniversitemiz içerisinde yine İttihadı İslam imzası ile afişler asmakta, ilerici, aydınlanmacı öğrencileri taciz edip, provoke etmeye çabalamaktadır.

Tüm bunlar olurken İTÜ Rektörlüğü herhangi bir engelleme girişiminde dahi bulunmamaktadır.

Ülkemizin ve üniversitelerin maruz kaldığı dinselleştirme operasyonu derhal durdurulmalıdır.

Üniversiteler bilimin, ilerlemenin ve aydınlanmanın yuvalarıdır. Kardeş ülke halklarının kafasını kesen, kadınları pazarlarda zincirleyerek satan, kent merkezlerinde bombalar patlatan, kentleri ve insanlığın ortak kültürel miraslarını yağmalayan IŞİD’in üniversitelerde yeri yoktur.

ODTÜ de Teknik Üniversite de Türkiye toplumunun ve gençliğinin bilimle, aydınlanmayla en sıkı bağlar geliştirdiği yerlerin başında gelmektedirler. IŞİD’e bağlı cihatçı çetelerin bu üniversiteleri özellikle hedef alması aynı zamanda bu bağları dinamitlemek istedikleri içindir.

Teknik Üniversite’nin kapıları IŞİD’e kapalıdır. IŞİD’in Teknik Üniversite’de cihat çağrısı yapamayacağını, örgütlenemeyeceğini, militan devşiremeyeceğini tekrar ilan ediyoruz.

İTÜ IŞİD’e boyun eğmez!

Okulda etkinlik göstermeye çalışan "İttihadı İslam" adlı cihatçı çeteyle ilgili sorular içeren dilekçeler bugün okulun dört bir yanında imzalandı. 12:30'da Merkezi Derslik Binası'nda bir araya gelen öğrenciler "İTÜ IŞİD'e boyun eğmez" yazılı Komünist Gençlik pankartı eşliğinde basın açıklaması yaparken güvenlik görevlilerinin engelleme girişimleriyle karşı karşıya kaldılar. Açıklamanın ardından imza çalışması yemekhanede, kantinlerde ve fakültelerde sürdürüldü. Birkaç saat süren çalışmanın ardından toplanan beş yüze yakın dilekçe okul yönetimine teslim edildi. İmzalanan dilekçelerde şunlar yazılıydı:

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ’NE

Ülkemiz sınırları içerisinde örgütlenen, http://ittihadiislam.biz sitesi üzerinden yayın yapmakta olan İttihadı İslam adlı çete, üniversitemiz içerisinde çalışma yapmaktadır. Yaptıkları yayın, sitelerindeki görseller (açıkça IŞİD bayrağı) ve siteye yükledikleri videolar aracılıyla IŞİD'le bağını açıkça ilan eden bu güruh, http://ittihadiislam.biz/itude-kardeslik-baglari-gucleniyor linki ile girdikleri haberde üniversitelerde ve özellikle de İTÜ'de çalışma yaptıklarını, her perşembe toplandıklarını ve örgütlendiklerini duyurmuşlardır.

1) İTÜ Rektörlüğü İttihadı İslam adlı cihatçı çetenin İTÜ'deki varlığından haberdar mıdır?

2) İlgili çetenin 18 Şubat 2016 Perşembe günü MED Kantin'de gerçekleştirdiği toplantı İTÜ Rektörlüğünün bilgisi dahilinde mi yapılmıştır? 22 Şubat 2016 Pazartesi günü yemekhane çevresine yapılan İttihadı İslam imzalı afişlerden İTÜ Rektörlüğünün haberi var mıdır? Varsa neden müdahale edilmemiştir? Önümüzdeki günlerde çalışmalarına devam edeceğini ilan etmiş olan çetenin çalışmaları engellenecek midir?

3) Video ve fotoğraflardan Ahmed Çakıroğlu isimli cihatçı olduğu anlaşılan kişinin İTÜ ile bir bağı var mıdır? Yok ise İTÜ'ye elini kolunu sallayarak nasıl girebilmektedir? Var ise okul içerisinde cihatçı faaliyet yapmaktan dolayı hakkında herhangi bir işlem yapılacak mıdır?

4) Üniversitemiz sınırları içerisinde cihat çağrısı yapmak suç teşkil etmekte midir? Yaptığı insanlık dışı katliamlarla bilinen IŞİD'le bağı açık olan cihatçı çeteye karşı üniversite öğrencilerinin can güvenliği nasıl sağlanacaktır? IŞİD bağlantılı oluşumla ilişkili şahıslar hakkında herhangi bir işlem yapılacak mıdır?

Bugün İTÜ'de Komünist Gençlik'in yaptığı çalışmadan bazı kareler;

Dilekçeler için açılan imza masasından bir kare

MED kantininden bir kare

Güvenlik görevlileri öğrencilere müdahale ediyor.