GK Game News - шаблон joomla Продвижение
Menu       

MSGSÜ'de "Gericiler kaybedecek, Kadınlar kazanacak" etkinliği

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Fındıklı Kampüsü'nde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü çerçevesinde Komünist Gençlik "Gericiler kaybedecek, Kadınlar kazanacak" başlıklı bir etkinlik düzenledi.

Program, Komünist Parti Merkez Komitesi üyesi Hande Gündoğdu'nun konuşmasıyla başladı. Gündoğdu, kadınları sarmalayan gericiliği betimlerken kadın sorunu tartışmalarının deneyim aktarımına sıkıştırılmış terapi toplantılarına dönüşmesini eleştirdi.

Konuşmadan notlar:

"Burada genç, mücadeleci kadın yüzleri görmek çok önemli ve umut verici. Geçtiğimiz yıl gerçekleşen 8 Mart etkinlikleri Özgecan Aslan'a adanmıştı, ben de bu 8 Mart’ı Cansel’e ithaf etmek istiyorum. AKP iktidarında kadın cinayetleri, ölen kadın işçiler siyasi bir temelde ele alınmalı. 8 Mart da bir siyasi mücadele alanıdır; o yüzden bu etkinlikler bir iç dökme toplantısı haline gelmemelidir. Aksine, kadınlar olarak mücadeleyi hangi noktadan örmemiz gerektiğini ve kadınların nasıl boyun eğmeyeceğini tartışmalıyız. 8 Mart çaresiz kadınların teselli edildiği bir gün değildir; emekçi kadınların boyun eğmeme, mücadele etme günüdür. 8 Mart’ı 8 Mart yapan dokuma işçisi kadınlardır; 8 Mart pahalı kumaşlar giyen kadınları şımartma günü değil.
Geçen sene Ankara’daki 8 Mart etkinliğinde ‘’Kadınlar karanlığa sığmaz.’’ sloganını kullanmıştık. Seçim dönemindeyse Türkiye’nin kolay çözümler ülkesi olmadığını söylemiştik. Diyanet’in açıklamaları ve kamusal alana saldırıları, Ortadoğu’daki savaş, AKP’nin kurumsallaşmış iktidarı bir Türkiye tablosu çiziyor ve kadının kurtuluşuyla Türkiye’nin kurtuluşunu birbirinden bağımsız düşünemeyeceğimizi bize gösteriyor. Kapitalizm kendi krizlerini çözmek için azgın bir piyasacılığa ve azgın bir gericiliğe başvuruyor. Bu durumun Türkiye’deki temsilcisiyse AKP.
Kadın mücadele etmelidir. Bu mücadelenin temeline yerleştireceğimiz temel konuysa Aydınlanma mücadelesi ve gericilik karşıtlığıdır. Kadın sorununu tavizsiz bir gericilik karşıtlığıyla şekillendirmeliyiz. Türkiye’de tasfiye edilemeyecek ilerici bir birikimin olduğunu biliyoruz. Eğer kadınlar sosyalizm mücadelesini yükseltmezse gericiler tarafından başka soruların öne sürüleceğini bilelim. Örneğin, geçenlerde Suudi Arabistan'da gericilerin sorduğu, 'Kadın insan mıdır?' sorusu gibi. Bunun bir başka boyutunu da IŞİD'e cihat adı altında 'tecavüze' gidip de dönemeyen kadınlar oluşturuyor."

Türkiye'de tasfiye edilemeyecek ilerici birikimin bir göstergesi olarak 2013 Haziranı'nda kadının oynadığı rolü örnek veren Gündoğdu, konuşmasını Kadıköy'de gerçekleştirilecek eylemin çağrısıyla sonlandırdı.

Bu etkinlikle birlikte ilk sahne deneyimini yaşayan Komünist Gençlik Müzik Topluluğu, kendi derledikleri parçaları seslendirdi. Bu parçalardan ilki, "Was wollen wir trinken?" şarkısından yola çıkılıp sözleri 8 Mart için yazılmış olan "Boyun eğmeyen kadınlar" başlıklı uyarlamaydı.

Komünist Gençlik'i temsilen söz alan MSGSÜ öğrencisi Hazal Güven, gençliğin karşısındaki gerici saldırının bütünlüklü niteliğini ODTÜ ve İTÜ örnekleri üzerinden gösterdi. Gericiliğe karşı mücadelenin önemini üniversitedeki gerici dönüşümü anlatarak vurgulayan Güven, bu dönüşümün de kadınlardan bağımsız düşünülemeyeceğini söyledi.

Konuşmadan notlar:

"En belirgin örneklerini İTÜ ve ODTÜ'de gördüğümüz üzere, üniversitelerde gericilik örgütlü hale getirilmeye çalışılıyor. Bunu çeşitli biçimlerde deneseler de bir türlü tutmuyor. Gençlik gericiliğe teslim olmuyor, onlar her yolu deneseler bile gericilik gençliğin içinde örgütlü bir temsile kavuşturulamıyor. Gericiliğe karşı mücadele büyüyecek. Cihatçı çeteciler üniversitelerden kovulacak, örümcek kafalı akademisyenlerin okulla bağlantısı kesilecek, bilim ve aydınlanma mücadelesi yükselecek. Komünist Gençlik bu görevin adresidir."

Konuşmasını üniversiteli kadınların karşılaştığı sorunlarla sürdüren Güven, gericiliğe karşı Aydınlanma mücadelesini büyütmenin gereği ve örgütlenme çağrısıyla sözlerini sonlandırdı.

Etkinlik, hep bir ağızdan söylenen Avusturya İşçi Marşı ve Çav Bella şarkılarıyla son buldu.

Tagged under: Kadın, MSGSÜ, 8 mart,