GK Game News - шаблон joomla Продвижение
Menu       

Fransa Büyükelçisi'ne GSÜ öğrencilerinden Erdoğan tepkisi

'Fransa-Türkiye ilişkileri' konulu konferans için GSÜ'ye gelen Fransa Büyükelçisi'ne öğrenciler tepki gösterdi. Fransız ve Türk öğrencilerin tepkileri üniversiteli gençliğin Erdoğan'dan duyduğu rahatsızlığı bir kez daha açıkça dışavurdu.

Galatasaray Üniversitesi'nde öğrenim gören Fransız öğrenciler bugün okulda dağıttıkları bildirilerle 'Fransa-Türkiye ilişkileri' üzerine Büyükelçi Charles Fries'in üniversiteye gelmesine karşı duydukları tepkiyi gösterdi. "Ne Fransız-Türk ilişkisi!" başlıklı açıklamada AB ile imzalanan göçmen anlaşmasından, Türkiye Devleti'nin imzasını attığı katliamlardan, basına ve akademisyenlere karşı yürütülen baskı politikalarından, 1 Mayıs günü uygulanan polis şiddetinden söz edildi. Fransa'nın bölgede yaşanan sorunlardaki sorumluluğuna dikkat çekilen açıklamada, emperyalist çıkarlar uğruna insan yaşamının hiçe sayıldığı vurgulandı.

Konferansta yaptığı sunumda Büyükelçi Fries, bugün 'bölgede yaşananların baş sorumlusu' olarak gördüğü Beşar Esad'a ve terörizme karşı yürütülen 'stratejik ortaklık'tan söz ederken, nükleer enerji, ulaşım, otomotiv ve silah sanayisi çerçevesinde gerçekleştirilen yatırımları öve öve bitiremedi.

Sunumun ardından öğrencilerin bitmeyen eleştirileriyle karşı karşıya kalan Büyükelçi'ye gelen sorulardan en çarpıçı olanı şu biçimdeydi:

"Fransa Devleti geçtiğimiz mart ayında Suudi Arabistan Prensi'ne 'Legion d'Honneur' nişanını layık gördü. Acaba önümüzdeki günlerde bu nişanı Tayyip Erdoğan'a da takmayı düşünüyor musunuz?"

Büyükelçi'nin bu soruya verdiği yanıt, "her devletin bu tür ödüllendirmelerde kendi ölçütlerinin bulunduğu ve devletlerin bu tür kararlarda özgür olduğu" yönünde oldu.

Tagged under: gsü, fransa,