GK Game News - шаблон joomla Продвижение
Menu       

MSGSÜ'de Kadir Topbaş'lı 'iç Mimarlık Sempozyumu'

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Komünist Gençlik, Kadir Topbaş'ın üniversitede organize edilen '5. Uluslararası İç Mimarlık Sempozyumu'na gizli kapaklı katılmasını protesto etti.

3 Mayıs Çarşamba günü MSGSÜ Fındıklı Kampüsü'nde başlayan ve 4 gün devam edecek olan 5.Uluslararası İç Mimarlık Sempozyumu'nun açılışında, Kadir Topbaş skandalı yaşandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın ve İstanbul Büyükşehir Belediye'sinin desteklediği sempozyumun açılışına öğrencilerden ve akademisyenlerden gizli bir şekilde Kadir Topbaş'ın getirildiği öğrenildi.

Fikirtepe Platformu adı verilen patron örgütlenmesinin sponsor olduğu etkinliğin ilk gününde öğrencilere baret dağıtılırken, devamında da iş cinayetlerinin faili olarak tanınan patronların konuşmacı olacağı öğrenildi.

Sempozyumun açılışında yaşanan skandala tepki olarak MSGSÜ Komünist Gençlik bir açıklama yayınladı. Yayınlanan açıklamada Kadir Topbaş'ın ve sermayenin temsilcisi patronların mimariyle tek bağının iş cinayetlerinden ve kentin yağmalanmasından ibaret olduğunu söyleyen öğrenciler, yazdıkları bildiriyi okulda dağıttıktan sonra rektörlüğün önüne "MSGSÜ'de işçi sınıfı düşmanlarına yer yok!" yazan bir pankart astılar ve baret bıraktılar.

Gün boyu okulda yaygın çalışma yapan MSGSÜ Komünist Gençlik'in konuya dair açıklaması şu şekilde:

KADİR TOPBAŞ'LARIN OLMADIĞI BİR ÜLKENİN ÜNİVERSİTELERİNİ KURACAĞIZ

''Dünden başlayarak üniversitemizin Mimarlık Fakültesi'nde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin de desteklediği 5. Uluslararası İç Mimarlık Sempozyumu düzenleniyor. Bahsi geçen sempozyumun ilk gün konuşmacıları arasında Kadir Topbaş da yer aldı.

Baskıyı her geçen gün arttırarak, egemenlik kurmaya çalıştıkları üniversitelerde, üniversitelilerden ve üniversite kamuoyundan saklanarak gerçekleştirilen etkinlik ve program ise AKP'nin ikiyüzlü korkaklığını tekrar göstermiş oldu.

MSGSÜ öğrencilerini sabah karşı evlerinden gözaltına alanlar, üniversite öğrencilerinin siyaset tartışmasını ve örgütlenmesini engellemeye çalışanlar, bilim, kültür sanat faaliyetlerine dahi tahammül edemeyenler, keyfiyetle üniversite öğrencilerinin üzerine ÖGB'yi salıp öğrencileri dövdürenler, üniversitelere polisleri saldırtanlar; üniversitelilerden korkup, oldu bittiye getirerek üniversitelilere 'seslendi'.

AKP iktidarı; hırsızlığın, dolandırıcılığın, yağmanın, talanın iktidarıdır. İktidarı boyunca sayısız doğa katliamına, kentsel dönüşüm adı altında Ağaoğlu gibi şarlatanlara sağladıkları sayısız ranta tanık olduk. Başta İstanbul olmak üzere tüm kentler yandaş ve gözünü kar hırsı bürümüş müteahhitlerin çiftliğine çevrildi, emekçiler evsiz bırakılarak şehrin uzak yerlerine sürülmeye mahkum edildi, kent merkezleri ucubelerle dolduruldu.

Tüm bunlar gerçekleşirken binlerce emekçi canından oldu. 3. Köprü inşaatı, Torunlar inşaatı, avm inşaatları, tersaneler işçilerin kanları üzerinde yükseldi. Dün bizlere baret dağıtanlar, daha çok para kazanmak için işçilerin hayatını hiçe sayan ikiyüzlülerdir.

Kadir Topbaş ve onu kaçak yollardan üniversiteye sokanlar haklıdır. AKP'nin piyasacı, rant düşkünü, işçi katili suretleri üniversiteye yakışmamaktadır. Üniversiteler özellikle de kentlerin kimliğinin üretildiği mimarlık kürsüsü AKP'ye yabancıdır.

Üniversite kürsülerinden kentsel dönüşüm methiyesi düzenler; ne aldıkları rüşvetleri, sağladıkları rantı, talan ettikleri doğayı, yok ettikleri İstanbul'u gizleyebilirler ne de dağıttıkları baretlerle işçi düşmanlıklarını.

Tüm bunları ise önümüze 'kariyer' diye sunamazlar. Kariyer diye önümüze sundukları, gericilikle, baskıyla geleceksizleştirdikleri bizleri, işledikleri suça ortak etme çabasından başka bir anlama gelmemektedir.

Üniversitelerde kurmaya çalıştığınız "kâr" kürsüleri, yarının emekçileri olan bizlerin memleketimize dair söz söylediğimiz; yarınımızı akılla, bilimle ürettiğimiz aydınlanma kürsüleri olacaktır. Suçunuza ortak olmak bir yana, tüm bu suçuları işlemenize, utanmadan bir de üniversiteleri kullanarak suçunuzu aklamanıza izin vermeyeceğiz.

Memleketimizi ve üniversitelerimizi AKP'den ve kirli, karanlık suretlerinden kurtaracağız. Aydınlık bir ülkenin kentlerini, üniversitelerini kuracağız.''

MSGSÜ Komünist Gençlik