GK Game News - шаблон joomla Продвижение
Menu       

ODTÜ evrimi savunmak için bir kez daha ayakta

Geçtiğimiz günlerde Maden Tetkik Arama Enstitüsü Tabiat Tarihi Müzesi'nde bulunan evrim bölümünden "Primatların Evrimi" konusuna ayrılmış vitrinin boşaltılması üzerine çok sayıda öğrenci topluluğu ortak bir açıklama yayınladı. Açıklamanın yanısıra, yarın 12.30'da ODTÜ Devrim Stadyumu'nda yapılacak basın açıklamasına çağrı yapıldı.

Laiklik tartışmalarının yarattığı gerginlik sürerken, gericilerin evrime saldırılarının bir yenisi Maden Tetkik Arama Enstitüsü Tabiat Tarihi Müzesi'nde cereyan etti. Müzedeki evrim bölümünde bulunan "Primatların Evrimi" kısmındaki vitrinin boşaltılması üzerine Öğrenci Bilim Topluluklarının öncülüğünde yapılan bir açıklama ile uygulama protesto edildi.

Pek çok öğrenci topluluğunun destek verdiği açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Bu çeşit uygulamalar küçük görünmelerine rağmen toplu sonuçları ağırdır. Bunlar bilim kurumunun kendisine yapılan hakarettir ve toplumun sekülerliğinde derin yaralar açmaktadır."

2009 yılında TÜBİTAK tarafından Bilim ve Teknik dergisinin sansürlediği Darwin dosyasını hatırlatan öğrenciler, 2009 Mart ayında yaptıkları gibi bir kez daha evrimi savunmak için 25 Mart Çarşamba günü ODTÜ Devrim Stadyumu'nda saat 12.30'da yapacakları basın açıklamasına çağrı yaptılar.

Öğrenciler saat 12.00'de ODTÜ Yemekhanesi önünde buluşacak, stadyuma topluca yürüyecekler.

Açıklama ve destekçilerin tam listesi için: https://bilimesahipcik.wordpress.com/

Tagged under: ODTÜ, evrim,