GK Game News - шаблон joomla Продвижение
Menu       

Haklarını savunan Marmara Üniversitesi öğrencilerine faşist saldırı

Marmara Üniversitesi'nde bütünleme sınavı ve yaz okulu haklarını savunan öğrencilere okul dışında bekleyen faşistler taşla ve soda şişeleriyle saldırdı.

 

Marmara Üniversitesi'nde bütünlemelerin ve yaz okulunun kaldırılması kararına öğrencilerin tepkisi sürüyor. Bugün Göztepe yerleşkesinde konuyla ilgili yarın yapılacak yürüyüşe çağrı yapan öğrencilere okulun dışında bekleyen ve öğrenci olup olmadığı dahi bilinmeyen bir grup faşist tarafından taşla ve soda şişeleriyle saldırı gerçekleştirildi. Okulda yapılan çalışma boyunca öğrencileri takibe alan özel güvenlik ve sivil polise dışarıyla iletişimde bulunan birkaç 'öğrenci' daha eşlik etti. Sivil polis ve ÖGB çalışma yapan öğrencilerin etrafını kuşatırken üniversite dışından saldırıya gelen faşist gruba yönelik hiçbir müdahalede bulunulmaması dikkat çekti. Bir süre okul içerisinde bekletilen öğrenciler, çevik kuvvetle faşist grubun bir araya gelerek çekilmesinin ardından okuldan ayrıldı.

Üniversitede varlık gösterdiği söylenen bir faşist grubun sosyal medya üzerinden yaptığı bir açıklamadaysa "bütünleme, yaz okulu gibi konuları bahane ederek okulumuzda propaganda hazırlığı içerisinde olan bölücü ve marjinal topluluklar"dan söz ediliyor ve öğrencilerin son derece anlaşılır haklarını savunmaları "aşağılık zihniyet"in ürünü olarak değerlendiriliyor.

Bütün bu provokasyonlara ve tehditlere karşın Haydarpaşa Kampüsü'nde bir araya gelen öğrenciler cuma günü gerçekleştirilecek yürüyüşü örgütlemeyi sürdürüyorlar.

 

 

Tagged under: marmara,