GK Game News - шаблон joomla Продвижение
Menu       

İstanbul Erkek Lisesi'nde 'yandaş müdür' protestosu sürüyor

Mezuniyet törenine öğrencilerin 'yandaş müdür' protestosunun damga vurduğu İstanbul Erkek Lisesi'nde aşure günü de eylem havasında geçti.

 

'Proje okul' kapsamında İstanbul Erkek Lisesi'ne Milli Eğitim Bakanlığı eliyle müdür olarak atanan Hikmet Konar geçtiğimiz gün mezuniyet töreninde öğrencilerce protesto edilmişti. Bu tepkinin altında, gerçekleştirilmek istenen bütünlüklü bir gerici dönüşüm sürecinde yaşananlar yatıyor.

Okulda iki yıl önce açılan mescitte dinci gerici örgütlerin çalışma yaptıkları, afişlerini ve bildirilerini bulundurdukları biliniyor. AKP'li müdürün gelişiyleyse öğrenci festivalleri ve konserlerin yaptırılmadığı, yapılanlarınsa içeriğinin budandığı, okulun edebiyat dergisinin ve tiyatro kulübünün oyunlarının sansürlendiği ve öğretmenlerin dinsel içerikli konferanslara katılmak zorunda bırakıldığı söyleniyor. Bir başka çarpıcı iddiaysa, yandaş bir derneğin idareyle görüştüğü ve bu sayede gerici yapıların kutlu doğum haftasında okul içinde stand açtığı yönünde.

Bütün bu olan bitenlerin İEL kamuoyunda yarattığı birikmiş tepkinin kendisini "Yandaş değil çağdaş idare" sloganı altında dışavurması şaşırtıcı değil. Öğrenciler okuldaki duruma karşı yoğun bir tepki beslerken, mezunlar derneği de öğrencilerin yanında duruyor. Bu yılki aşure gününün ağırladığı alışılmadık kalabalık, İEL kamuoyunun gerici dönüşüme karşı ortaya koyduğu direnci gösteriyor.

Tagged under: IEL