GK Game News - шаблон joomla Продвижение
Menu       

'Koordinasyon Ofisi' operasyonuna karşı Komünist Gençlik'ten Kıbrıslı-Türk gençliğine destek

Yağmacı Türkiye sermayesinin biat eden bir Kıbrıslı-Türk halkı yaratmak istediği ortada. Komünist Gençlik ise boyun eğmeyen Kıbrıs ve Türkiye gençliğinin vereceği yanıta dikkat çekiyor.

KKTC ve TC hükümetleri arasında imzalanan “Koordinasyon Ofisi” protokolüyle birlikte Türkiye gericiliği kardeş Kıbrıslı-Türk gençliğine karşı bir dinselleştirme operasyonu başlatmış bulunuyor. Komünist Gençlik’in konuyla ilgili açıklaması şu biçimde:

 

AKP’nin ‘Koordinasyon Ofisi’ avucunu yalar
Gericiliğe karşı Kıbrıslı-Türk gençliğinin yanındayız!

Ortadoğu ve daha geniş bir coğrafyada yaşayan halkların bir numaralı düşmanı haline gelen AKP iktidarı, Kıbrıs’a dönük gerici ve piyasacı saldırılarını yoğunlaştırıyor. Yola çıktığı günden itibaren gerici karakteri belirgin olan, bu savaş suçlusu ve yağmacı çete; Kıbrıs halkını köle, Kıbrıs’ı Türkiye’nin sömürgesi olarak gören milliyetçi anlayışa, Yeni Osmanlıcı emperyal vizyonuyla yeni bir boyut kazandırıyor.

Kıbrıs’ın su kaynaklarının tamamını Türkiyeli tekellere peşkeş çekmeyi, Kıbrıs’ı bir rant alanına dönüştürmeyi kafasına koyan AKP iktidarı, bütün bunlara “yarabbi şükür” diyecek bir gençlik yaratmak için dinci gericiliği Ada’nın Türk kesimine ihraç ediyor. Ülkemizi maceradan maceraya sürükleyen halk düşmanlarının, Kıbrıs’ı Türkiye kapitalizminin Akdeniz’deki cihat üssüne çevirememesi için Kıbrıs ve Türkiye gençliğinin "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Gençlik ve Spor Bakanlığı Yurtdışı Koordinasyon Ofisi'nin Kurulması ve Faaliyetlerine İlişkin Antlaşma" başlığını taşıyan protokolü yırtıp atması gerekiyor.

AKP, Türkiye ve Kıbrıs halklarının düşmanıdır

Zengin bir sınıf savaşımları tarihine sahip olan Kıbrıslı-Türk emekçilerinin Aydınlanmacı değerlerinden rahatsızlık duyan AKP hükümeti, Türkiye halkına karşı sürdürdüğü savaşı Kıbrıs’a da taşıma niyetindedir. Türkiye sermaye sınıfı adına AKP’nin Kıbrıs’ta yürüttüğü yağma operasyonunun ayrılmaz parçası “Kıbrıslı-Türk toplumuna dinci gericiliğin enjeksiyonu” siyasetidir.

Kıbrıs’ın önemli ve kârlı kamu kuruluşlarının özelleştirilerek, Türkiyeli şirketlere peşkeş çekilmesinin ortaya çıkaracağı uzun erimli sonuçları yönetebilmek için Türkiye sermaye sınıfının biat eden bir Kıbrıslı-Türk halkına ihtiyacı var. Özelleştirmeleri ve yoğunlaşan kapitalist sömürüyü, Kıbrıslı-Türk işçilerin yoksullaşması, artan işsizlik ve Kıbrıs’ın doğal kaynaklarının yok edilmesi takip edecektir. İsrail ve Rusya ile ittifak kuran AKP iktidarı, Kıbrıs’a Akdeniz’de Yunanistan ve ABD’ye karşı giriştiği rekabetin seyrine göre müdahale edecektir.

‘Koordinasyon Ofisi’, Türkiye gericiliğinin Kıbrıslı-Türk gençliğine açtığı savaşın adıdır

Artan yoksulluk ve işsizlik, dinci gerici örgütlerin sunduğu iş, barınma, eğitim olanaklarıyla karşılanacak, Kıbrıslı-Türk gençliği ağa düşürülmeye çalışılacaktır. Kıbrıslı-Türk gençliği, Türkiye sermaye sınıfının emperyal hevesleri doğrultusunda Türk mücahitlere dönüştürülmek, Kıbrıs’ta Türkiye sermaye sınıfının çıkarları için kardeş halklara karşı savaştırılacak “dindar ve kindar bir nesil” yine bu doğrultuda yetiştirilmek istenmektedir.

İşbirlikçi KKTC Hükümeti ve AKP arasında imzalanan protokol ve bunun sonucunda kurulan “Koordinasyon Ofisi” Türkiye gericiliğinin Kıbrıslı-Türk gençliğine karşı açtığı savaşın operasyon odasıdır. Bu protokole göre Kıbrıs Türk kesiminde düzenlenecek bütün gençlik kampları AKP hükümetine bağlanmıştır. Bununla da kalınmamış, AKP hükümetinin Gençlik ve Spor Bakanlığı’na öğrenci yurtları ve gençlerin eğitimine yönelik kurslar açma yetkisi verilmiştir.

Açılacak yurt ve kursların dinci gericiliğin örgütlenme alanlarına dönüşeceğine, gençlik aktivitelerinin Türkiye sermaye sınıfının dış politikadaki açılımları doğrultusunda şekilleneceğine şüphe yoktur.

Tehlike açıktır. Boyun eğmeyen Kıbrıs ve Türkiye gençliğinin vereceği yanıt da…

Yağmacı Türk sermayesi, Kıbrıs’ta avucunu yalamakla kalmayacaktır. Türkiye’de yağmaladıkları değerlerimizi de ellerinde alacağız. Önce“Koordinasyon” Ofisleri Yeni Osmanlı hayalleriyle birlikte Akdeniz’in dibine gömülecek, daha sonra gerici hükümetleriyle birlikte düzenlerini yıkacağız.

Gericiliğe karşı, sosyalizm için, kardeş Kıbrıslı-Türk gençliğinin yanındayız.


Komünist Gençlik

---------------------------------------------------------------

 

Ας μείνει το «Συντονιστικό Γραφείο» με άδεια χέρια
Είμαστε δίπλα στην Τουρκοκυπριακή Νεολαία που αντιπαλεύει τον φονταμενταλισμό!

Η επίθεση από την αντιδραστική και νεο-φιλελεύθερη κυβέρνηση του Κόμματος Δικαιοσύνης και Ανάπτυξης (KΔΑ), που έχει καταστεί ο κύριος εχθρός των λαών της Μέσης Ανατολής και της ευρύτερης περιοχής, εναντίων της Κύπρου εντείνεται. Ο αντιδραστικός της χαρακτήρας ήταν ξεκάθαρος από την πρώτη μέρα, αυτοί οι εγκληματίες πολέμου και η ληστρική συμμορία που βλέπει το λαό της Κύπρου σαν σκλάβους και την Κύπρο σαν Τουρκική αποικία, προσθέτει μια νέα διάσταση στην εθνικιστική αντίληψη με το όραμα της Νεο-Οθωμανικής αυτοκρατορίας.

Η κυβέρνηση του ΚΔΑ είναι αποφασισμένη να δωρίσει, ωσάν να είναι δικοί του, όλους τους υδάτινους πόρους της Κύπρου στα Τουρκικά μονοπώλιακαι να αποκτήσει από την περιοχή παράνομα εισοδήματα. Εξάγοντας το θρησκευτικό φονταμενταλισμό, έχουν ως στόχονα δημιουργήσουν μια νεολαία που θα υμνεί το Θεο για όσα προσφέρει. Δεν πρέπει να αφήσουμε τους εχθρούς των λαών, που οδηγούν τη χώρα από περιπέτεια σε περιπέτεια, να μετατρέψουν την Κύπρο σε τζιχαντιστική βάση στη Μεσόγειο. Γι’αυτό καλούμε τη νεολαία της Κύπρου και της Τουρκίας να σκίσει σε κομμάτια το προτόκολλο σχετικά με τη «Συμφωνία της Κυβέρνησης της Τουρκικής Δημοκρατίας με την ΤΔΒΚ για την ίδρυση γραφείου συντονισμού του Υπουργείου Νεολαίας και Αθλητισμού της Τουρκίας.»

Το ΚΔΑ είναι εχθρός του λαού της Κύπρου και της Τουρκίας!

Η κυβέρνηση του ΚΔΑ έχει ενοχληθεί από τις προοδευτικές αξίες των Τουρκοκύπριων εργαζομένων, που έχουν μια πλούσια ιστορία ταξικών αγώνων, και έχει πρόθεση να επιτεθεί στο λαό της Κύπρου, όπως κάνει και στο λαό της Τουρκίας. Το ΚΔΑμε της πράξεις του υπηρετεί τα συμφέροντα της Τουρκικής κεφαλαιοκρατικής τάξης και ταυτόχρονα εχγύνει θρησκευτικό φονταμενταλισμό στην Τουρκοκυπριακή κοινωνία.
Προκειμένου να διαχειριστεί μακροπρόθεσμα τα αποτελέσματα της ιδιωτικοποίησης σημαντικών και κερδοφόρων δημόσιων οργανισμών σε όφελος των τουρκικών εταιρειών, χρειάζονται τους Τουρκοκύπριους να είναι πιστοί στην τουρκική καπιταλιστική τάξη.Μετά την ιδιωτικοποίηση και την εντατικοποίηση της καπιταλιστικής εκμετάλλευσης, η ανεργία και η εξαφάνιση των φυσικών πόρων της Κύπρος θα είναι αναπόφευκτη.Η κυβέρνηση του ΚΔΑ που διαμόρφωσε μια συμμαχία με το Ισραήλ και τη Ρωσία θα παρεμβαίνει στην Κύπρος, ανάλογα με τις εξελίξεις στον ανταγωνισμό της με τις ΗΠΑ και την Ελλάδα στην Μεσόγειο.

«Το Γραφείο Συντονισμού» είναι το πολεμικό όνομα που ο Τουρκικός θρησκευτικός φονταμενταλισμός έχει κηρύξει στην Τουρκοκυπριακή νεολαία.

Οι θρησκευτικές φονταμενταλιστικές δυνάμεις, προκειμένου να ανταποκριθούν στην αυξανόμενη φτώχεια και την ανεργία θα προσφέρουν θέσεις εργασίας, στέγαση και εκπαίδευση και, τέλος, θα παγιδεύουν την Τουρκοκυπριακή νεολαία. Η Τουρκοκυπριακή νεολαία για χάρη της τουρκικής ιμπεριαλιστικής καπιταλιστικής τάξης θα πρέπει να μετατραπεί σε μαχητές του Ισλάμ. Για το σκοπό αυτό, θέλουν να δημιουργήσουν «μια θρησκευτική και εκδικητική γενιά», έτσι ώστε οι άνθρωποι να παλεύουν ο ένας με τον άλλο.
Το πρωτόκολλο που η κυβέρνηση-συνεργάτης της ΤΔΒΚ έχει υπογράψει με το AKP και το «Γραφείο Συντονισμού» που έχει δημιουργηθεί, είναι τα σημάδια του πολέμου που ο Τουρκικός φονταμενταλισμός έχει κηρύξει στην τουρκοκυπριακή νεολαία. Σύμφωνα με το πρωτόκολλο αυτό, η κυβέρνηση του AKP θα ρυθμίζει όλες τις κατασκήνωση των οργανώσεων νεολαίας στο τουρκικό τμήμα της Κύπρου. Επιπλέον, η κυβέρνηση του AKP έδωσε εξουσίες στο Υπουργείο Νεολαίας και Αθλητισμού για να ανοίξει μαθήματα σε κοιτώνες της νεολαίας.
Δεν υπάρχει καμία αμφιβολία ότι οι νέοι κοιτώνες και τα μαθήματα θα μετατραπούν σε χώρους όπου ο θρησκευτικός φονταμενταλισμός θα οργανωθεί περαιτέρω και οι δραστηριότητες της νεολαίας θα διαμορφωθούν σύμφωνα με την ξένη πολιτική γραμμή της τουρκικής καπιταλιστικής τάξης.

Κομμουνιστική Νεολαία, Τουρκἱα

 

TKG'nin Sloganı Sokaklarda: #EmperyalizmiYeneceğiz

15-02-2018-16-01 Haberler

TKG'nin Sloganı Sokaklarda: #EmperyalizmiYeneceğiz

TKG'den emperyalizm açıklaması: 'Onlar nutuk çeker, denize yine biz dökeriz'

12-02-2018-16-26 Haberler

Türkiye Komunist Gençliği(TKG), bölgedeki NATO varlığına ve AKP iktidarının emperyalizm konusundaki iki yüzlülüğüne karşı bir açıklama yayımladı.ABD donanması 6.Filo'nun ülkenin devrimci öğrencileri tarafından denize dökülmesinin 50. yılında TKG, anti-emperyalist mücadelenin...

TKG'den Eczacıbaşı Holding’e yanıt: Konu öyle değil, böyle değişir!

26-01-2018-12-26 Haberler

Türkiye Komünist Gençliği (TKG), 'tam bin öğrenciye' İKSV etkinliklerinde geçerli Kültür-Sanat Kartı dağıtacağını duyuran Eczacıbaşı Holding'e 'Konu sömürüdür, sanatın piyasalaştırılmasıdır, egemen kültürdür. Konuyu değiştirebilmek için asıl konunun bunlar olduğunu anlamak...

TKG’den kayıp İranlı gençler için açıklama

02-01-2018-11-51 Haberler

Türkiye Komünist Gençliği(TKG) İran’da gerçekleşen protestolar sırasında gözaltına alınan ve nerede alıkonulduğu bilinmeyen onlarca İranlı genç için TUDEH Gençliği ile birlikte dayanışma metni yayınladı.

Dünya Demokratik Gençlik Federasyonu’ndan Filistin’e Destek Açıklaması

10-12-2017-12-34 Haberler

Dünya Demokratik Gençlik Federasyonu ABD’nin Kudüs’ün statüsüne ilişkin kararına yönelik bir açıklama yayınlayarak, ABD ve İsrail’in iki emperyalist güç olarak ilişkilerinin bir kez daha tescillendiğini vurguladı

Üniversiteli gençler mahkeme kuruyor

25-11-2017-02-00 Haberler

İstanbul Üniversitesinde 10 Ekim Ankara katliamını protesto eden 67 üniversite öğrencisine soruşturma açılmasına karşı bir araya gelen gençler; ‘üniversiteye karşı işlenen suçlar’ı yargılamak için mahkeme kuruyor.

Komünist gençler İTÜ Rektörü'ne sordu: Enerji şirketleri istese kendinizi köprüden atacak mısınız?

07-11-2017-02-00 Haberler

Türkiye Komünist Gençliği, son bir yıldır kullanılan sürekli yaz saati uygulamasının arka planında neler olduğuna dair bir yayınladığı açıklamada İTÜ Rektörü'ne sordu: “Enerji Şirketleri istese kendinizi köprüden atacak mısınız?”

19'uncu Dünya Gençlik ve Öğrenci Festivali'nin Sonuç Bildirgesi Yayınlandı

06-11-2017-02-00 Haberler

Bu yıl 14-22 Ekim tarihlerinde Rusya'nın Soçi kentinde düzenlenen 19'uncu Dünya Gençlik ve Öğrenci Festivali'nin sonuç bildirgesi yayınlandı. Metinde anti-emperyalist mücadelenin uluslararası boyutuna ve dünya gençliğinin sorunlarına değiniliyor.

YARGILANMASI GEREKENLER HER FIRSATTA ÖĞRENCİLERİNİ POLİSE DÖVDÜRENLERDİR

06-11-2017-02-00 Haberler

‘Rektör olamazsınız’ demedik, ‘boyun eğdiremezsiniz’ dedik!

WFYS Anti-Emperyalist Mahkeme Sonuç Bildirgesi yayımlandı

06-11-2017-02-00 Haberler

19'uncu Dünya Gençlik ve Öğrenci Festivali'nde toplanan Anti-Emperyalist Mahkeme'nin sonuç bildirgesi yayımlandı. Bildirgede emperyalizmin dünyanın dört bir yanında işlediği suçlara dikkat çekildi.

WFDY'DEN KÜBA'YA DESTEK AÇIKLAMASI

06-11-2017-02-00 Haberler

Geçtiğimiz hafta BM Genel Kurulu'nda ABD'nin Küba'ya uyguladığı ambargoya karşı yapılan oylama üzerine Dünya Demokratik Gençlik Federasyonu Küba'ya destek açıklaması yayınladı.

TKP'den İzmir'de büyük buluşma: Sosyalizm Cumhuriyet'e çok yakışacak

28-10-2017-21-34 Haberler

Türkiye Komünist Partisi, Cumhuriyet'in 94'üncü, Ekim Devrimi'nin 100'üncü yıl dönümü dolayısıyla İzmir'de büyük bir buluşma gerçekleştirildi

19.Dünya Gençlik ve Öğrenci Festivali böyle geçti

27-10-2017-20-00 Haberler

19.Dünya Gençlik ve Öğrenci Festivali 14-22 Ekim tarihleri arasında Rusya’nın Soçi kentinde gerçekleşti.

Düzeni değiştirmek isteyen gençlerin artık bir el kitabı var

22-09-2017-15-48 Haberler

Türkiye Komünist Gençliği (TKG), hazırladığı el kitabında Türkiye gençliğinin sorunlarına ayna tutuyor ve çözüm önerilerini sıralıyor. Türkiye’nin tüm gençlerine insanca bir gelecek sunabilecek ölçüde zengin olduğunun verilerle açıklandığı el kitabında...

Türkiye Komünist Gençliği: Size hiçbir borcumuz yok!

24-08-2017-19-42 Haberler

Türkiye Komünist Gençliği (TKG), öğrenim kredisi kullanan 1 milyon 156 bin 832 öğrenciden 239 bin 97’sinin borcunu zamanında ödeyemediğinin Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel...

19'uncu WFYS Türkiye Hazırlık Komitesi yola çıktı

18-06-2017-21-47 Haberler

19'uncu Dünya Gençlik ve Öğrenci Festivali'nin Türkiye ayağını oluşturan Ulusal Hazırlık Komitesi yola çıktı. Türkiye gençliği emperyalizme karşı örgütlenmeye ve hiçbir sömürücü güce boyun eğmemeye çağrılıyor.

Komünist gençler Ekim Devrimi’nin yüzüncü yıl dönümünü anıyor

11-06-2017-12-26 Haberler

Avrupa’nın dört bir yanında gerçekleştirilen Ekim Devrimi etkinliklerinin paylaşılacağı ortak internet sitesi yayına girdi. Türkiye Komünist Gençliği’nin öncülüğünde hazırlanan internet sitesi, aynı zamanda uluslararası komünist hareketin önüne önemli olanaklar sunuyor.

Türkiye Komünist Gençliği'nden uyuşturucuya karşı mücadele çağrısı

20-05-2017-12-25 Haberler

Türkiye Komünist Gençliği, bugün yayınladığı deklarasyonla, günümüzde kullanımı gençler arasında giderek yaygınlaşan uyuşturucuya karşı mücadele çağrısı yaptı. “Yaşamın dozunu yükselt, örgütlen!” başlıklı açıklamada, egemen sınıfların emekçi gençleri esir almak için...

TKP'den 19 Mayıs açıklaması: Artık bu ülkenin kurtuluşu emeğin kurtuluşu olacaktır

19-05-2017-14-47 Haberler

Türkiye Komünist Partisi, 19 Mayıs'ın 98. yıl dönümü dolayısıyla bir açıklama yayımladı. Açıklamada, "Emperyalist işgal ordularına karşı mücadelenin sembolü 19 Mayıs’ı, emeğin iktidarı için verdiğimiz mücadelenin mevzilerinden selamlarken, ikinci kurtuluş...

Metin Kurt futbol turnuvası başlıyor

13-05-2017-13-48 Haberler

Sporun toplumsal bir ihtiyaç olduğunu savunan gençler, “Metin Kurt Futbol Turnuvası” düzenliyor.

TKP'den Soma'nın yıl dönümünde açıklama: Bu düzen değişmeli

13-05-2017-13-43 Haberler

Soma Katliamı'nın 3. yıl dönümüde bir açıklama yapan Türkiye Komünist Partisi, bu düzende patronların kâr hırsının dizginlenemeyeceğine dikkat çekerek, "işçilerin yaşaması için sosyalizm" dedi.

Fiba Holding MSGSÜ'de protesto edildi

10-05-2017-17-38 Haberler

"İK'yı Etkilemenin 8 Yolu" başlığıyla etkinlik düzenlemek için Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'ne gelen Fiba Holding yöneticileri Türkiye Komünist Gençliği tarafından protesto edildi.

Dünya Demokratik Gençlik Federasyonu'ndan 9 Mayıs açıklaması

10-05-2017-09-31 Haberler

Dünya Demokratik Gençlik Federasyonu (WFDY), 9 Mayıs Zafer Günü’ne ilişkin bir açıklama yayımladı. Açıklamada, 9 Mayıs'ın "Avrupa Günü" adı altında içinin boşaltılması ve Sovyetler Birliği'nin rolünün görmezden gelinmeye çalışılması eleştirildi.

Komünist gençlik örgütlerinden Madrid'de Ekim Devrimi etkinliği

08-05-2017-13-26 Haberler

Ekim Devrimi'nin 100. yıldönümü üzerine Komünist Gençlik Kolektifleri'nin (CJC) Madrid'de düzenlediği uluslararası etkinlikte Türkiye Komünist Gençliği de temsil edildi. Etkinlikte yapılan konuşmalarda devrimin ve sosyalizmin güncelliği vurgulandı.

Türkiye Komünist Gençliği: Gericiliğe, emperyalizme, başkanlığa karşı Deniz olunmalı!

06-05-2017-10-17 Haberler

Türkiye Komünist Gençliği, Deniz, Yusuf ve Hüseyin'in idamlarının 45. yıldönümünde bir açıklama yaparak, "Ülkemizin karanlıktan aydınlığa, adaletsizlikten eşitliğe, sermaye hükümranlığından özgürlüğe ancak ve ancak emekçi halkın mücadelesiyle ulaşabileceğine inanıyoruz" dedi.

TKP'den açıklama: Parti 1 Mayıs’a çağırıyor

28-04-2017-21-08 Haberler

"Parti 1 Mayıs’a çağırıyor" başlıklı bir açıklama yayımlayan TKP, "Sanayi işçileri, banka çalışanları, plazalarda dirsek çürüten emekçiler, hizmet işçileri, öğretmenler, hemşireler, hekimler, meslek liseliler; kendi safını işçilerin yanında belirlemiş öğrenciler...

TKP'den 1 Mayıs çağrısı: İşçi sınıfı güçlüdür, saraylar yıkar, diktatörler devirir

25-04-2017-19-01 Haberler

Türkiye Komünist Partisi 1 Mayıs'ta, İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana’da; DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin başvurularıyla yapılacak büyük 1 Mayıs mitinglerine katılacağını duyurdu.

TKP'den referandum açıklaması: Halkın iradesine boyun eğin!

18-04-2017-18-49 Haberler

Türkiye Komünist Partisi (TKP), meşru görmediği referandum sonuçları hakkında bir açıklama yayınlayarak, halkı her yerde "Başkanlığa Karşı Komiteler" kurmaya çağırdı, iktidara "Halkın iradesine boyun eğin" diye seslendi.

TKP'den açıklama: Referandum sonuçlarının hiçbir meşruiyeti yoktur

16-04-2017-22-20 Haberler

Türkiye Komünist Partisi tarafından yapılan açıklamada, "Zorbalık, hile ve hırsızlıkla belirlenen referandum sonuçlarının hiçbir meşruiyeti yoktur" denildi.

Komünist gençlik örgütleri Selanik’te mülteciler için buluştu

12-04-2017-16-54 Haberler

Yunanistan Komünist Gençliği’nin (KNE) geçtiğimiz hafta sonu Selanik’te düzenlediği mülteci konulu uluslararası etkinlik sona erdi. Salon toplantısı, ideolojik seminer ve kamp ziyaretinden oluşan iki günlük etkinlikte Türkiye Komünist Gençliği de...

WFDY'den Türkiye gençliğine çağrı: Diktatörlüğe 'hayır' deyin...

21-03-2017-15-59 Haberler

Dünya Demokratik Gençlik Federasyonu (WFDY), Türkiye gençliğine referandumda "hayır" oyu kullanmaları yönünde çağrıda bulundu. Açıklamada, "Federasyonumuzun üye örgütü Türkiye Komünist Gençliği ile dayanışma içinde olan WFDY, ülkenin gençliğini 16 Nisan’daki...

Avrupa Komünist Gençlik Örgütleri Toplantısı’nın ardından…

19-03-2017-15-15 Haberler

Ekim Sosyalist Devrimi’nin 100. yılına denk gelen 13. Avrupa Komünist Gençlik Örgütleri Toplantısı’nın İstanbul’da yapılması, son yıllarda Türkiye’de yaşanan siyasi gelişmelerin sınıf hareketi açısından önemine işaret etmekle kalmadı, aynı zamanda...

Türkiye Komünist Gençliği: 16 Mart'ı unutma!

17-03-2017-12-02 Haberler

Türkiye Komünist Gençliği, 16 Mart 1978'de İstanbul Üniversitesi'ndeki saldırıda yaşamını yitiren devrimci öğrencileri andığı bir açıklama yayınlayarak, üniversitelerde son zamanlarda sıklaşan saldırılara karşı sınıf siyasetinin yükseltilmesi çağrısını yaptı.

Anti-komünist saldırılara karşı gençlik dayanışması

17-03-2017-11-52 Haberler

Avrupa'nın çeşitli yerlerinden 14 komünist gençlik örgütü, zor koşullar altında mücadele eden yoldaşlarıyla dayanışmalarını dile getirdi.

Avrupa Komünist Gençlik örgütlerinden Ekim Devrimi açıklaması

17-03-2017-11-43 Haberler

13 Avrupa Komünist Gençlik Örgütü, Büyük Ekim Sosyalist Devrimi'nin yüzüncü yılı üzerine ortak açıklama yaptı. 24-26 Şubat'ta İstanbul'da gerçekleşen 13'üncü MECYO'nun katılımcısı olan imzacı örgütler Türkiye Komünist Gençliği ile dayanışma...

13. Avrupa Komünist Gençlik Örgütleri Toplantısı İstanbul'da gerçekleşti

17-03-2017-11-38 Haberler

Türkiye Komünist Gençliği (TKG) geçtiğimiz haftasonu 13. Avrupa Komünist Gençlik Örgütleri Toplantısı'na (MECYO) ev sahipliği yaptı. Ekim Devrimi'nin yüzüncü yıl dönümüne adanan toplantı çerçevesinde anti-komünizm temalı bir seminer ve iki...

Yunanistan ve Türkiye Komünist Gençliği İstanbul'da Buluştu

18-12-2016-23-51 Haberler

Komünist Gençlik, 13-14-15 Aralık tarihlerinde Yunanistan Komünist Gençliği (KNE) Merkez Konsey üyelerinden oluşan bir delegasyonu İstanbul’da ağırladı. Gerçekleştirilen toplantıların ardından Yunanistan ve Türkiye Komünist Gençlikleri'nin temsilcileri ortak çağrı yayımlayarak, iki ülkenin...

CNN Türk Genel Müdürü öğrencilerin 'tarikat' sorularının ardından etkinliği terk etti

01-12-2016-00-05 Haberler

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesinde etkinliğe gelen CNN Türk Genel Müdürü Erdoğan Aktaş, öğrencilerin Aladağ'daki yurt yangınına ilişkin soruları ve tepkileri üzerine cevap veremeyerek etkinliği terk etti.

KOMÜNİST GENÇLİK:ÜNİVERSİTEYİ EMPERYALİZMİN UŞAKLARINA BIRAKMAYIZ!

29-11-2016-01-23 Komünist Gençlik Açıklıyor

Üniversitelerde efsanevi devrimci Fidel Castro anısına asılan afişlere polis ve özel güvenliğin sert bir şekilde müdahale etmesinin üzerine Komünist Gençlik'in yaptığı açıklama şu şekilde:

Komünist Gençlik'ten Küba Komünist Gençliği'ne taziye mesajı

29-11-2016-01-03 Haberler

Komünist Gençlik olarak, Fidel’in ölüm haberini alır almaz bir taziye mesajı kaleme aldık ve kardeş örgütümüz Küba Komünist Gençliği’ne ilettik.

Hukuk fakültelerinin işi zor: Dekanlıklar öğrencilere yanıt veremedi

23-11-2016-11-08 Haberler

Komünist Gençlik'in hukuk fakültelerine yönelik olarak yayımladığı ve iki gün boyunca yetkililere elden ulaştırdığı "sessizliği bozma" çağrısı yanıtsız kaldı. Bazı fakültelerde yetkililer öğrencilerden kaçarken, yapılabilen görüşmelerde hükümet korkusuna mazeretler sıralandı.

Komünist Gençlik’ten hukuk fakültesi dekanlarına çağrı: Sessiz kalmayın

21-11-2016-22-28 Komünist Gençlik Açıklıyor

Komünist Gençlik, hukuk fakültesi dekanlıklarını AKP’li milletvekillerinin TBMM’ye sunduğu “cinsel istismar” önergesine karşı açıklama yapmaya çağırdı.

GSÜ öğrencileri işçi düşmanı Renault'nun yöneticisini konuşturmadı

17-11-2016-19-29 Haberler

Galatasaray Üniversitesi öğrencileri, okul yönetiminin "Şirketlerle Buluşma Toplantısı" adı altında düzenlediği ve işçi düşmanlığıyla bilinen Renault'nun Genel Müdür Yardımcısı Thomas Dubruel'in konuşmacı olarak çağrıldığı etkinlikte, Renault'yu protesto ettiler. Konuşamayacağını anlayan...

Eğitim masrafı için motosikletli kuryelik yapan üniversiteli hayatını kaybetti!

17-11-2016-19-13 Haberler

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi öğrencisi olan, eğitim masraflarını karşılamak için bir lokantada motosikletli kurye olarak çalışan 21 yaşındaki Hakkı Gökdemir, siparişi teslim ettikten sonra dönüşte geçirdiği kazada öldü.

GSÜ’ye dereceyle giren öğrenciler Rektör Karsak’a Komünist Gençlik’in mektubunu iletti

13-11-2016-13-28 Haberler

Galatasaray Üniversitesi Rektörlüğü, bu yıl bölümlerine dereceyle giren öğrenciler için Rektörlük Binası’nda bir tören gerçekleştirdi. Törene katılan komünist öğrenciler, Rektör Ertuğrul Karsak’a üniversiteye ilişkin taleplerini içeren bir mektup ilettiler.

Komünist Gençlik: Üniversiteleri savunacağız

04-11-2016-20-26 Komünist Gençlik Açıklıyor

AKP iktidarının, OHAL’i bahane ederek ardı ardına yayınladığı Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) tepki çekmeye devam ediyor. Son olarak, 29 Ekim 2016 tarihinde resmi gazetede yayımlanan KHK ile 1200’ün üzerinde muhalif...

AKP KHK saldırılarıyla muhalif avını sürdürüyor, peki biz Üniversite mi istiyoruz moloz yığını mı?

30-10-2016-19-28 Haberler

15 Temmuz sonrası ilan edilen OHAL’in en saldırgan aracı olan Kanun Hükmünde Kararname’lerden iki tanesi daha, 29 Ekim'de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. KHK’lerde üniversiteleri birinci elden ilgilendiren iki...

İstanbul Üniversitesi öğrencileri karma eğitimi savunmak için buluştu

28-10-2016-14-27 Haberler

İstanbul Üniversitesi (İÜ) İlahiyat Fakültesi merkezli olarak dinci gerici örgütlerin başlattığı "OHAL'de karma eğitime son" başlıklı imza kampanyasına karşı dün Beyazıt'ta üniversiteliler buluştu.

DAHA FAZLA CHE: İsmail Kahraman'a Amerikan bayraklı yanıt

29-08-2016-15-34 Haberler

Bugün yapılan basın açıklamasının ardından Kahraman'a Amerikan bayraklı tişört yollayan Komünist Gençlik, tüm aydınlık ve yurtsever insanları yakalarında, göğüslerinde taşıdıkları Che Guevara ile 4 Eylül günü Kartal'da gerçekleşecek olan Gericiliğe...

Sizin safınız yankilerin yanı, bizimki Che'nin!

28-08-2016-23-37 Komünist Gençlik Açıklıyor

TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın Ernesto Che Guevara'ya dil uzatması üzerine Komünist Gençlik "daha fazla Che" yanıtını verdi.

Komünist Parti'den 15 Temmuz değerlendirmeleri

26-07-2016-23-58 Haberler

Devlet içi çatışmaların kendini olanca şiddetiyle gösterdiği 15-16 Temmuz gecesi yaşananlar üzerine Komünist Parti'nin yayımladığı değerlendirmeleri ve yaptığı açıklamaları derledik.

Gericiliğin liberalizmle yarıştığı Boğaziçi Üniversitesi rektörlük seçimleri üzerine Komünist Gençlik'ten açıklama

12-07-2016-11-23 Komünist Gençlik Açıklıyor

Gericiliğin ve liberalizmin gölgesinde git gide sermaye çevrelerine ve hükümete yaranma yarışına dönüşen Boğaziçi Üniversitesi rektörlük seçimleri üzerine Komünist Gençlik bir açıklama yayımladı.

'Koordinasyon Ofisi' operasyonuna karşı Komünist Gençlik'ten Kıbrıslı-Türk gençliğine destek

03-07-2016-13-57 Komünist Gençlik Açıklıyor

Yağmacı Türkiye sermayesinin biat eden bir Kıbrıslı-Türk halkı yaratmak istediği ortada. Komünist Gençlik ise boyun eğmeyen Kıbrıs ve Türkiye gençliğinin vereceği yanıta dikkat çekiyor.

Boyun eğmeyen liselilere karşı MEB harekete geçiyor

20-06-2016-12-35 Haberler

Art arda gelen bildiriler ve protesto gösterileriyle gençliğin AKP gericiliğine boyun eğmeyeceğini bir kez daha açıkça ortaya koyan liselilere karşı MEB harekete geçiyor. Bakanlık tarafından okullara gönderilen yazıda "bildiri yayınlayanlar...

'Namaz kılmayan hayvandır' sözleri üzerine Komünist Gençlik Ankara Üniversitesi'nden açıklama

14-06-2016-17-06 Komünist Gençlik Açıklıyor

Ankara Üniversitesi öğretim üyesi Mustafa Akşar'ın TRT'de namaz kılmayanlara yaptığı "hayvan" benzetmesi üzerine KG Ankara Üniversitesi bir açıklama yaptı.

İstanbul Erkek Lisesi'nde 'yandaş müdür' protestosu sürüyor

05-06-2016-17-56 Haberler

Mezuniyet törenine öğrencilerin 'yandaş müdür' protestosunun damga vurduğu İstanbul Erkek Lisesi'nde aşure günü de eylem havasında geçti.

Haklarını savunan Marmara Üniversitesi öğrencilerine faşist saldırı

02-06-2016-15-20 Haberler

Marmara Üniversitesi'nde bütünleme sınavı ve yaz okulu haklarını savunan öğrencilere okul dışında bekleyen faşistler taşla ve soda şişeleriyle saldırdı.

Marmara Üniversitesi öğrencileri bütünleme sınavı hakkını geri istiyor

31-05-2016-19-06 Haberler

Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Kampüsü'nde bütünleme sınavlarının kaldırılması kararına öğrenciler eylemlerle yanıt veriyor.

ODTÜ'lüler EVRİM için buluştu

25-05-2016-14-15 Haberler

MTA Doğa ve Tabiat Tarihi Müzesi'nde insan evrimini konu alan 'primat evrimi' bölümünün kaldırılması üzerine ODTÜ'lüler bugün Devrim Stadyumu'nda bir araya geldi. Pazar günü gerçekleştirilecek olan 'Sansüre karşı sansürsüz MTA...

ODTÜ evrimi savunmak için bir kez daha ayakta

25-05-2016-00-17 Haberler

Geçtiğimiz günlerde Maden Tetkik Arama Enstitüsü Tabiat Tarihi Müzesi'nde bulunan evrim bölümünden "Primatların Evrimi" konusuna ayrılmış vitrinin boşaltılması üzerine çok sayıda öğrenci topluluğu ortak bir açıklama yayınladı. Açıklamanın yanısıra, yarın...

Yıldız Teknik Üniversitesi'nde ÖSO densizliği

17-05-2016-14-06 Haberler

Yıldız Teknik Üniversitesi'nde gerçekleştirilen Uluslararası Öğrenci Festivali'nde Suriye adına açılan tanıtım masasında yer alan cihatçı-katliamcı Özgür Suriye Ordusu'nun bayrakları tepki çekti. Öğrencilerin tepkisi üzerine bayraklar kaldırıldı.

Komünist Gençlik'ten etkinlik: Gericiliği yenmek için adımlarımızı sıklaştırıyoruz

14-05-2016-20-22 Haberler

Komünist Gençlik’in düzenlediği ‘Gericiliği Yenmek İçin Adımlarımızı Sıklaştırıyoruz’ etkinliği bugün saat 17:00’da Beyoğlu Ses Tiyatrosu’nda gerçekleştirildi.

Cağaloğlu Anadolu Lisesi'nde bilim ve sanat günleri etkinliği

12-05-2016-20-13 Haberler

Cağaloğlu Anadolu Lisesi'nde 'Bilim ve Sanat Günleri kapsamında' Orhan Aydın'ın katılımıyla Türkiye'de sanat ve sanatçı tartışıldı.

Başladığımız işi bitireceğiz: SOSYALİST TÜRKİYE'Yİ KURACAĞIZ

06-05-2016-09-16 Komünist Gençlik Açıklıyor

6 Mayıs 1972 unutulmuyor; her geçen 6 Mayıs'ta omuzlarımızdaki sorumluluk bir kat daha artıyor... Denizler'in idamının yıl dönümü üzerine Komünist Gençlik'in yaptığı açıklama şu biçimde:

Prev Next