GK Game News - шаблон joomla Продвижение
Menu       

Gericiliğin liberalizmle yarıştığı Boğaziçi Üniversitesi rektörlük seçimleri üzerine Komünist Gençlik'ten açıklama

Gericiliğin ve liberalizmin gölgesinde git gide sermaye çevrelerine ve hükümete yaranma yarışına dönüşen Boğaziçi Üniversitesi rektörlük seçimleri üzerine Komünist Gençlik bir açıklama yayımladı.

Rektörlük seçimlerinin üniversiteye "yatırım çekme" ve üniversiteyi "girişimcilik" adı altında işletme gibi yönetme bağlamında yapıldığının altını çizen açıklama, bu tabloya karşı ayağa kalkmaya çağrısıyla son buluyor.

Metnin tamamı: 

 

Boğaziçi'nde rektörlük yarışını kim kazanırsa kazansın

PİYASACILIĞIN HER TÜRLÜSÜ, ÜNİVERSİTEDEN DIŞARI!

Boğaziçi Üniversitesi; akademideki cadı avının hız kazandığı, üniversitelerin tam anlamıyla piyasanın insafına terk edilmek istendiği ve dinci gericiliğin alanını üniversitelere doğru genişletme çabasını yoğunlaştırdığı bir atmosferde rektörlük seçimlerine gidiyor.

Özellikle adaylardan birinin profili, meşruluğu giderek tartışmalı hale gelen bu seçimlerin en ilgi çeken konusu haline gelmiş durumda.

"Boğaziçi geleneği"nin sürdürülmesi, yani seçilemeyen adayın “sandık iradesine” uyarak adaylıktan çekilmesi konusundaki hassasiyet ise, doğrudan AKP tarafından belirlenen ve piyasayla iyi ilişkiler kurabilmenin ölçüt olduğu seçim “rekabeti”nin yanlışlığına doğrudan karşı çıkmak yerine, onun etrafından dolanıyor. 

Oysa görülmesi gereken, atama mercilerine demokrasi dayatmanın bir çeşit fantezi olduğu ve üniversiteye “yatırım çekme”, üniversiteyi “girişimcilik” adı altında işletme gibi yönetme anlayışının nasıl karakterlere üniversite içerisinde varoluş şansı tanıdığıdır.

Biz rektör adaylarını tanıyoruz, bunun için başarı hilelerine ve Boğaziçi’ne prestij kazandıracak projelerini anlattıkları demeçlere ihtiyaç duymuyoruz.

Kendisi de bir patron olan, skandal röportajların sahibi Vedat Akgiray’ın tahayyülleri, üniversitenin piyasanın benzin istasyonu işlevi görmesini ve hatta piyasanın bir parçası haline getirilmesini kapsamaktadır. Sermayenin üniversite rüyasını hayata geçirmeyi vadeden rektör adayının örnek olarak sürekli yurt dışındaki üniversiteleri gösteriyor olması bu bağlamda şaşırtıcı olmamaktadır.

Öte yandan, sermaye çevrelerine ve hükümete yaranma yarışına dönüşen rektörlük seçimlerindeki içler acısı manzara Akgiray'ın ağzından dökülenlerle sınırlı değil. Boğaziçi Üniversitesi diğer üniversiteler gibi çok uzun süredir sermayenin ve gericiliğin işgali altında. İfade özgürlüğü kisvesi altında okulumuzda gerici örgütlenmelerin önünün açılması, mevcut rektörün onayıyla resmi olarak kulüpleşmeleri, cihat çağrısı yapılan etkinliklere göz yumulması, okul meydanında toplu halde kılınan namazlar, kadın-erkek ayrı yapılan etkinlikler Gülay Barbarosoğlu’nun rektörlüğü süresince gerçekleşen gerici hamlelerdir. 10 Ekim Ankara katliamından sadece 1 ay sonra, katliamın siyasi sorumluluğunu ve hatta azmettiriciliğini üzerinde taşıyan AKP’nin Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e kendi elleriyle ödül vermiştir. Yine, Barbarosoğlu rektörlüğünde, Irak’ta milyonlarca kişinin katledilmesinden sorumlu bir savaş suçlusu olan Mark Kennedy ‘Kurumsal İletişim ve İtibar Yönetimi Zirvesi’ne itibar katmak üzere okula çağrılmıştır.

Bir tarafta kadın ve LGBT düşmanlığını açıkça dile getiren, bilimsel üretimi sadece önüne konulacak milyonlarla ölçen, ilerlemeye düşman Akgiray, öte yanda gericilikle uzlaşmayı 'farklı görüşlere saygı' olarak lanse eden, savaş suçlularına, patronlara Boğaziçi'ne basarak itibar kazandıran Rektör Barbarosoğlu; her iki durumda da gericilik ve liberalizmin kol kola baskı altına aldığı üniversite…

Biz bu tabloyu reddediyoruz ve gericiliğe boyun eğmeyeceğimizin altını çiziyoruz. Komünist Gençlik olarak üniversitelerin aydınlanma ve bilimsel üretim merkezleri olarak hak ettiği kimliği kazanmasının, bir bütün olarak ülkemizin üzerine çöken dinci gericiliğe ve sermaye iktidarına karşı tavizsiz ve örgütlü bir mücadeleyle mümkün olduğunu unutmamaya, Boğaziçi'ni ve ülkeyi aydınlatmak için ayağa kalkmaya çağırıyoruz.

Komünist Gençlik Boğaziçi

Dünya Demokratik Gençlik Federasyonu’ndan Filistin’e Destek Açıklaması

11-12-2017-15-52 Haberler

Dünya Demokratik Gençlik Federasyonu ABD’nin Kudüs’ün statüsüne ilişkin kararına yönelik bir açıklama yayınlayarak, ABD ve İsrail’in iki emperyalist güç olarak ilişkilerinin bir kez daha tescillendiğini vurguladı.

Gençlik Mahkemesi üniversiteye karşı işlenen suçları yargıladı

30-11-2017-15-57 Haberler

Türkiye Komünist Gençliği (TKG), Öğrenci Kolektifleri ve Gençlik Muhalefeti’nin çağrısıyla dün akşam saatlerinde Beyoğlu Ses Tiyatrosu’nda toplanan Gençlik Mahkemesi, üniversiteye karşı işlenen suçları yargıladı.

Üniversiteli gençler mahkeme kuruyor

25-11-2017-02-00 Haberler

İstanbul Üniversitesinde 10 Ekim Ankara katliamını protesto eden 67 üniversite öğrencisine soruşturma açılmasına karşı bir araya gelen gençler; ‘üniversiteye karşı işlenen suçlar’ı yargılamak için mahkeme kuruyor.

Komünist gençler İTÜ Rektörü'ne sordu: Enerji şirketleri istese kendinizi köprüden atacak mısınız?

07-11-2017-02-00 Haberler

Türkiye Komünist Gençliği, son bir yıldır kullanılan sürekli yaz saati uygulamasının arka planında neler olduğuna dair bir yayınladığı açıklamada İTÜ Rektörü'ne sordu: “Enerji Şirketleri istese kendinizi köprüden atacak mısınız?”

WFDY'DEN KÜBA'YA DESTEK AÇIKLAMASI

06-11-2017-02-00 Haberler

Geçtiğimiz hafta BM Genel Kurulu'nda ABD'nin Küba'ya uyguladığı ambargoya karşı yapılan oylama üzerine Dünya Demokratik Gençlik Federasyonu Küba'ya destek açıklaması yayınladı.

WFYS Anti-Emperyalist Mahkeme Sonuç Bildirgesi yayımlandı

06-11-2017-02-00 Haberler

19'uncu Dünya Gençlik ve Öğrenci Festivali'nde toplanan Anti-Emperyalist Mahkeme'nin sonuç bildirgesi yayımlandı. Bildirgede emperyalizmin dünyanın dört bir yanında işlediği suçlara dikkat çekildi.

19'uncu Dünya Gençlik ve Öğrenci Festivali'nin Sonuç Bildirgesi Yayınlandı

06-11-2017-02-00 Haberler

Bu yıl 14-22 Ekim tarihlerinde Rusya'nın Soçi kentinde düzenlenen 19'uncu Dünya Gençlik ve Öğrenci Festivali'nin sonuç bildirgesi yayınlandı. Metinde anti-emperyalist mücadelenin uluslararası boyutuna ve dünya gençliğinin sorunlarına değiniliyor.

YARGILANMASI GEREKENLER HER FIRSATTA ÖĞRENCİLERİNİ POLİSE DÖVDÜRENLERDİR

06-11-2017-02-00 Haberler

‘Rektör olamazsınız’ demedik, ‘boyun eğdiremezsiniz’ dedik!

TKP'den İzmir'de büyük buluşma: Sosyalizm Cumhuriyet'e çok yakışacak

28-10-2017-21-34 Haberler

Türkiye Komünist Partisi, Cumhuriyet'in 94'üncü, Ekim Devrimi'nin 100'üncü yıl dönümü dolayısıyla İzmir'de büyük bir buluşma gerçekleştirildi

19.Dünya Gençlik ve Öğrenci Festivali böyle geçti

27-10-2017-20-00 Haberler

19.Dünya Gençlik ve Öğrenci Festivali 14-22 Ekim tarihleri arasında Rusya’nın Soçi kentinde gerçekleşti.

Düzeni değiştirmek isteyen gençlerin artık bir el kitabı var

22-09-2017-15-48 Haberler

Türkiye Komünist Gençliği (TKG), hazırladığı el kitabında Türkiye gençliğinin sorunlarına ayna tutuyor ve çözüm önerilerini sıralıyor. Türkiye’nin tüm gençlerine insanca bir gelecek sunabilecek ölçüde zengin olduğunun verilerle açıklandığı el kitabında...

Türkiye Komünist Gençliği: Size hiçbir borcumuz yok!

24-08-2017-19-42 Haberler

Türkiye Komünist Gençliği (TKG), öğrenim kredisi kullanan 1 milyon 156 bin 832 öğrenciden 239 bin 97’sinin borcunu zamanında ödeyemediğinin Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel...

19'uncu WFYS Türkiye Hazırlık Komitesi yola çıktı

18-06-2017-21-47 Haberler

19'uncu Dünya Gençlik ve Öğrenci Festivali'nin Türkiye ayağını oluşturan Ulusal Hazırlık Komitesi yola çıktı. Türkiye gençliği emperyalizme karşı örgütlenmeye ve hiçbir sömürücü güce boyun eğmemeye çağrılıyor.

Komünist gençler Ekim Devrimi’nin yüzüncü yıl dönümünü anıyor

11-06-2017-12-26 Haberler

Avrupa’nın dört bir yanında gerçekleştirilen Ekim Devrimi etkinliklerinin paylaşılacağı ortak internet sitesi yayına girdi. Türkiye Komünist Gençliği’nin öncülüğünde hazırlanan internet sitesi, aynı zamanda uluslararası komünist hareketin önüne önemli olanaklar sunuyor.

Türkiye Komünist Gençliği'nden uyuşturucuya karşı mücadele çağrısı

20-05-2017-12-25 Haberler

Türkiye Komünist Gençliği, bugün yayınladığı deklarasyonla, günümüzde kullanımı gençler arasında giderek yaygınlaşan uyuşturucuya karşı mücadele çağrısı yaptı. “Yaşamın dozunu yükselt, örgütlen!” başlıklı açıklamada, egemen sınıfların emekçi gençleri esir almak için...

TKP'den 19 Mayıs açıklaması: Artık bu ülkenin kurtuluşu emeğin kurtuluşu olacaktır

19-05-2017-14-47 Haberler

Türkiye Komünist Partisi, 19 Mayıs'ın 98. yıl dönümü dolayısıyla bir açıklama yayımladı. Açıklamada, "Emperyalist işgal ordularına karşı mücadelenin sembolü 19 Mayıs’ı, emeğin iktidarı için verdiğimiz mücadelenin mevzilerinden selamlarken, ikinci kurtuluş...

Metin Kurt futbol turnuvası başlıyor

13-05-2017-13-48 Haberler

Sporun toplumsal bir ihtiyaç olduğunu savunan gençler, “Metin Kurt Futbol Turnuvası” düzenliyor.

TKP'den Soma'nın yıl dönümünde açıklama: Bu düzen değişmeli

13-05-2017-13-43 Haberler

Soma Katliamı'nın 3. yıl dönümüde bir açıklama yapan Türkiye Komünist Partisi, bu düzende patronların kâr hırsının dizginlenemeyeceğine dikkat çekerek, "işçilerin yaşaması için sosyalizm" dedi.

Fiba Holding MSGSÜ'de protesto edildi

10-05-2017-17-38 Haberler

"İK'yı Etkilemenin 8 Yolu" başlığıyla etkinlik düzenlemek için Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'ne gelen Fiba Holding yöneticileri Türkiye Komünist Gençliği tarafından protesto edildi.

Dünya Demokratik Gençlik Federasyonu'ndan 9 Mayıs açıklaması

10-05-2017-09-31 Haberler

Dünya Demokratik Gençlik Federasyonu (WFDY), 9 Mayıs Zafer Günü’ne ilişkin bir açıklama yayımladı. Açıklamada, 9 Mayıs'ın "Avrupa Günü" adı altında içinin boşaltılması ve Sovyetler Birliği'nin rolünün görmezden gelinmeye çalışılması eleştirildi.

Komünist gençlik örgütlerinden Madrid'de Ekim Devrimi etkinliği

08-05-2017-13-26 Haberler

Ekim Devrimi'nin 100. yıldönümü üzerine Komünist Gençlik Kolektifleri'nin (CJC) Madrid'de düzenlediği uluslararası etkinlikte Türkiye Komünist Gençliği de temsil edildi. Etkinlikte yapılan konuşmalarda devrimin ve sosyalizmin güncelliği vurgulandı.

Türkiye Komünist Gençliği: Gericiliğe, emperyalizme, başkanlığa karşı Deniz olunmalı!

06-05-2017-10-17 Haberler

Türkiye Komünist Gençliği, Deniz, Yusuf ve Hüseyin'in idamlarının 45. yıldönümünde bir açıklama yaparak, "Ülkemizin karanlıktan aydınlığa, adaletsizlikten eşitliğe, sermaye hükümranlığından özgürlüğe ancak ve ancak emekçi halkın mücadelesiyle ulaşabileceğine inanıyoruz" dedi.

TKP'den açıklama: Parti 1 Mayıs’a çağırıyor

28-04-2017-21-08 Haberler

"Parti 1 Mayıs’a çağırıyor" başlıklı bir açıklama yayımlayan TKP, "Sanayi işçileri, banka çalışanları, plazalarda dirsek çürüten emekçiler, hizmet işçileri, öğretmenler, hemşireler, hekimler, meslek liseliler; kendi safını işçilerin yanında belirlemiş öğrenciler...

TKP'den 1 Mayıs çağrısı: İşçi sınıfı güçlüdür, saraylar yıkar, diktatörler devirir

25-04-2017-19-01 Haberler

Türkiye Komünist Partisi 1 Mayıs'ta, İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana’da; DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin başvurularıyla yapılacak büyük 1 Mayıs mitinglerine katılacağını duyurdu.

TKP'den referandum açıklaması: Halkın iradesine boyun eğin!

18-04-2017-18-49 Haberler

Türkiye Komünist Partisi (TKP), meşru görmediği referandum sonuçları hakkında bir açıklama yayınlayarak, halkı her yerde "Başkanlığa Karşı Komiteler" kurmaya çağırdı, iktidara "Halkın iradesine boyun eğin" diye seslendi.

TKP'den açıklama: Referandum sonuçlarının hiçbir meşruiyeti yoktur

16-04-2017-22-20 Haberler

Türkiye Komünist Partisi tarafından yapılan açıklamada, "Zorbalık, hile ve hırsızlıkla belirlenen referandum sonuçlarının hiçbir meşruiyeti yoktur" denildi.

Komünist gençlik örgütleri Selanik’te mülteciler için buluştu

12-04-2017-16-54 Haberler

Yunanistan Komünist Gençliği’nin (KNE) geçtiğimiz hafta sonu Selanik’te düzenlediği mülteci konulu uluslararası etkinlik sona erdi. Salon toplantısı, ideolojik seminer ve kamp ziyaretinden oluşan iki günlük etkinlikte Türkiye Komünist Gençliği de...

WFDY'den Türkiye gençliğine çağrı: Diktatörlüğe 'hayır' deyin...

21-03-2017-15-59 Haberler

Dünya Demokratik Gençlik Federasyonu (WFDY), Türkiye gençliğine referandumda "hayır" oyu kullanmaları yönünde çağrıda bulundu. Açıklamada, "Federasyonumuzun üye örgütü Türkiye Komünist Gençliği ile dayanışma içinde olan WFDY, ülkenin gençliğini 16 Nisan’daki...

Avrupa Komünist Gençlik Örgütleri Toplantısı’nın ardından…

19-03-2017-15-15 Haberler

Ekim Sosyalist Devrimi’nin 100. yılına denk gelen 13. Avrupa Komünist Gençlik Örgütleri Toplantısı’nın İstanbul’da yapılması, son yıllarda Türkiye’de yaşanan siyasi gelişmelerin sınıf hareketi açısından önemine işaret etmekle kalmadı, aynı zamanda...

Türkiye Komünist Gençliği: 16 Mart'ı unutma!

17-03-2017-12-02 Haberler

Türkiye Komünist Gençliği, 16 Mart 1978'de İstanbul Üniversitesi'ndeki saldırıda yaşamını yitiren devrimci öğrencileri andığı bir açıklama yayınlayarak, üniversitelerde son zamanlarda sıklaşan saldırılara karşı sınıf siyasetinin yükseltilmesi çağrısını yaptı.

Anti-komünist saldırılara karşı gençlik dayanışması

17-03-2017-11-52 Haberler

Avrupa'nın çeşitli yerlerinden 14 komünist gençlik örgütü, zor koşullar altında mücadele eden yoldaşlarıyla dayanışmalarını dile getirdi.

Avrupa Komünist Gençlik örgütlerinden Ekim Devrimi açıklaması

17-03-2017-11-43 Haberler

13 Avrupa Komünist Gençlik Örgütü, Büyük Ekim Sosyalist Devrimi'nin yüzüncü yılı üzerine ortak açıklama yaptı. 24-26 Şubat'ta İstanbul'da gerçekleşen 13'üncü MECYO'nun katılımcısı olan imzacı örgütler Türkiye Komünist Gençliği ile dayanışma...

13. Avrupa Komünist Gençlik Örgütleri Toplantısı İstanbul'da gerçekleşti

17-03-2017-11-38 Haberler

Türkiye Komünist Gençliği (TKG) geçtiğimiz haftasonu 13. Avrupa Komünist Gençlik Örgütleri Toplantısı'na (MECYO) ev sahipliği yaptı. Ekim Devrimi'nin yüzüncü yıl dönümüne adanan toplantı çerçevesinde anti-komünizm temalı bir seminer ve iki...

Yunanistan ve Türkiye Komünist Gençliği İstanbul'da Buluştu

18-12-2016-23-51 Haberler

Komünist Gençlik, 13-14-15 Aralık tarihlerinde Yunanistan Komünist Gençliği (KNE) Merkez Konsey üyelerinden oluşan bir delegasyonu İstanbul’da ağırladı. Gerçekleştirilen toplantıların ardından Yunanistan ve Türkiye Komünist Gençlikleri'nin temsilcileri ortak çağrı yayımlayarak, iki ülkenin...

CNN Türk Genel Müdürü öğrencilerin 'tarikat' sorularının ardından etkinliği terk etti

01-12-2016-00-05 Haberler

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesinde etkinliğe gelen CNN Türk Genel Müdürü Erdoğan Aktaş, öğrencilerin Aladağ'daki yurt yangınına ilişkin soruları ve tepkileri üzerine cevap veremeyerek etkinliği terk etti.

KOMÜNİST GENÇLİK:ÜNİVERSİTEYİ EMPERYALİZMİN UŞAKLARINA BIRAKMAYIZ!

29-11-2016-01-23 Komünist Gençlik Açıklıyor

Üniversitelerde efsanevi devrimci Fidel Castro anısına asılan afişlere polis ve özel güvenliğin sert bir şekilde müdahale etmesinin üzerine Komünist Gençlik'in yaptığı açıklama şu şekilde:

Komünist Gençlik'ten Küba Komünist Gençliği'ne taziye mesajı

29-11-2016-01-03 Haberler

Komünist Gençlik olarak, Fidel’in ölüm haberini alır almaz bir taziye mesajı kaleme aldık ve kardeş örgütümüz Küba Komünist Gençliği’ne ilettik.

Hukuk fakültelerinin işi zor: Dekanlıklar öğrencilere yanıt veremedi

23-11-2016-11-08 Haberler

Komünist Gençlik'in hukuk fakültelerine yönelik olarak yayımladığı ve iki gün boyunca yetkililere elden ulaştırdığı "sessizliği bozma" çağrısı yanıtsız kaldı. Bazı fakültelerde yetkililer öğrencilerden kaçarken, yapılabilen görüşmelerde hükümet korkusuna mazeretler sıralandı.

Komünist Gençlik’ten hukuk fakültesi dekanlarına çağrı: Sessiz kalmayın

21-11-2016-22-28 Komünist Gençlik Açıklıyor

Komünist Gençlik, hukuk fakültesi dekanlıklarını AKP’li milletvekillerinin TBMM’ye sunduğu “cinsel istismar” önergesine karşı açıklama yapmaya çağırdı.

GSÜ öğrencileri işçi düşmanı Renault'nun yöneticisini konuşturmadı

17-11-2016-19-29 Haberler

Galatasaray Üniversitesi öğrencileri, okul yönetiminin "Şirketlerle Buluşma Toplantısı" adı altında düzenlediği ve işçi düşmanlığıyla bilinen Renault'nun Genel Müdür Yardımcısı Thomas Dubruel'in konuşmacı olarak çağrıldığı etkinlikte, Renault'yu protesto ettiler. Konuşamayacağını anlayan...

Eğitim masrafı için motosikletli kuryelik yapan üniversiteli hayatını kaybetti!

17-11-2016-19-13 Haberler

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi öğrencisi olan, eğitim masraflarını karşılamak için bir lokantada motosikletli kurye olarak çalışan 21 yaşındaki Hakkı Gökdemir, siparişi teslim ettikten sonra dönüşte geçirdiği kazada öldü.

GSÜ’ye dereceyle giren öğrenciler Rektör Karsak’a Komünist Gençlik’in mektubunu iletti

13-11-2016-13-28 Haberler

Galatasaray Üniversitesi Rektörlüğü, bu yıl bölümlerine dereceyle giren öğrenciler için Rektörlük Binası’nda bir tören gerçekleştirdi. Törene katılan komünist öğrenciler, Rektör Ertuğrul Karsak’a üniversiteye ilişkin taleplerini içeren bir mektup ilettiler.

Komünist Gençlik: Üniversiteleri savunacağız

04-11-2016-20-26 Komünist Gençlik Açıklıyor

AKP iktidarının, OHAL’i bahane ederek ardı ardına yayınladığı Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) tepki çekmeye devam ediyor. Son olarak, 29 Ekim 2016 tarihinde resmi gazetede yayımlanan KHK ile 1200’ün üzerinde muhalif...

AKP KHK saldırılarıyla muhalif avını sürdürüyor, peki biz Üniversite mi istiyoruz moloz yığını mı?

30-10-2016-19-28 Haberler

15 Temmuz sonrası ilan edilen OHAL’in en saldırgan aracı olan Kanun Hükmünde Kararname’lerden iki tanesi daha, 29 Ekim'de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. KHK’lerde üniversiteleri birinci elden ilgilendiren iki...

İstanbul Üniversitesi öğrencileri karma eğitimi savunmak için buluştu

28-10-2016-14-27 Haberler

İstanbul Üniversitesi (İÜ) İlahiyat Fakültesi merkezli olarak dinci gerici örgütlerin başlattığı "OHAL'de karma eğitime son" başlıklı imza kampanyasına karşı dün Beyazıt'ta üniversiteliler buluştu.

DAHA FAZLA CHE: İsmail Kahraman'a Amerikan bayraklı yanıt

29-08-2016-15-34 Haberler

Bugün yapılan basın açıklamasının ardından Kahraman'a Amerikan bayraklı tişört yollayan Komünist Gençlik, tüm aydınlık ve yurtsever insanları yakalarında, göğüslerinde taşıdıkları Che Guevara ile 4 Eylül günü Kartal'da gerçekleşecek olan Gericiliğe...

Sizin safınız yankilerin yanı, bizimki Che'nin!

28-08-2016-23-37 Komünist Gençlik Açıklıyor

TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın Ernesto Che Guevara'ya dil uzatması üzerine Komünist Gençlik "daha fazla Che" yanıtını verdi.

Komünist Parti'den 15 Temmuz değerlendirmeleri

26-07-2016-23-58 Haberler

Devlet içi çatışmaların kendini olanca şiddetiyle gösterdiği 15-16 Temmuz gecesi yaşananlar üzerine Komünist Parti'nin yayımladığı değerlendirmeleri ve yaptığı açıklamaları derledik.

Gericiliğin liberalizmle yarıştığı Boğaziçi Üniversitesi rektörlük seçimleri üzerine Komünist Gençlik'ten açıklama

12-07-2016-11-23 Komünist Gençlik Açıklıyor

Gericiliğin ve liberalizmin gölgesinde git gide sermaye çevrelerine ve hükümete yaranma yarışına dönüşen Boğaziçi Üniversitesi rektörlük seçimleri üzerine Komünist Gençlik bir açıklama yayımladı.

'Koordinasyon Ofisi' operasyonuna karşı Komünist Gençlik'ten Kıbrıslı-Türk gençliğine destek

03-07-2016-13-57 Komünist Gençlik Açıklıyor

Yağmacı Türkiye sermayesinin biat eden bir Kıbrıslı-Türk halkı yaratmak istediği ortada. Komünist Gençlik ise boyun eğmeyen Kıbrıs ve Türkiye gençliğinin vereceği yanıta dikkat çekiyor.

Boyun eğmeyen liselilere karşı MEB harekete geçiyor

20-06-2016-12-35 Haberler

Art arda gelen bildiriler ve protesto gösterileriyle gençliğin AKP gericiliğine boyun eğmeyeceğini bir kez daha açıkça ortaya koyan liselilere karşı MEB harekete geçiyor. Bakanlık tarafından okullara gönderilen yazıda "bildiri yayınlayanlar...

'Namaz kılmayan hayvandır' sözleri üzerine Komünist Gençlik Ankara Üniversitesi'nden açıklama

14-06-2016-17-06 Komünist Gençlik Açıklıyor

Ankara Üniversitesi öğretim üyesi Mustafa Akşar'ın TRT'de namaz kılmayanlara yaptığı "hayvan" benzetmesi üzerine KG Ankara Üniversitesi bir açıklama yaptı.

İstanbul Erkek Lisesi'nde 'yandaş müdür' protestosu sürüyor

05-06-2016-17-56 Haberler

Mezuniyet törenine öğrencilerin 'yandaş müdür' protestosunun damga vurduğu İstanbul Erkek Lisesi'nde aşure günü de eylem havasında geçti.

Haklarını savunan Marmara Üniversitesi öğrencilerine faşist saldırı

02-06-2016-15-20 Haberler

Marmara Üniversitesi'nde bütünleme sınavı ve yaz okulu haklarını savunan öğrencilere okul dışında bekleyen faşistler taşla ve soda şişeleriyle saldırdı.

Marmara Üniversitesi öğrencileri bütünleme sınavı hakkını geri istiyor

31-05-2016-19-06 Haberler

Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Kampüsü'nde bütünleme sınavlarının kaldırılması kararına öğrenciler eylemlerle yanıt veriyor.

ODTÜ'lüler EVRİM için buluştu

25-05-2016-14-15 Haberler

MTA Doğa ve Tabiat Tarihi Müzesi'nde insan evrimini konu alan 'primat evrimi' bölümünün kaldırılması üzerine ODTÜ'lüler bugün Devrim Stadyumu'nda bir araya geldi. Pazar günü gerçekleştirilecek olan 'Sansüre karşı sansürsüz MTA...

ODTÜ evrimi savunmak için bir kez daha ayakta

25-05-2016-00-17 Haberler

Geçtiğimiz günlerde Maden Tetkik Arama Enstitüsü Tabiat Tarihi Müzesi'nde bulunan evrim bölümünden "Primatların Evrimi" konusuna ayrılmış vitrinin boşaltılması üzerine çok sayıda öğrenci topluluğu ortak bir açıklama yayınladı. Açıklamanın yanısıra, yarın...

Yıldız Teknik Üniversitesi'nde ÖSO densizliği

17-05-2016-14-06 Haberler

Yıldız Teknik Üniversitesi'nde gerçekleştirilen Uluslararası Öğrenci Festivali'nde Suriye adına açılan tanıtım masasında yer alan cihatçı-katliamcı Özgür Suriye Ordusu'nun bayrakları tepki çekti. Öğrencilerin tepkisi üzerine bayraklar kaldırıldı.

Komünist Gençlik'ten etkinlik: Gericiliği yenmek için adımlarımızı sıklaştırıyoruz

14-05-2016-20-22 Haberler

Komünist Gençlik’in düzenlediği ‘Gericiliği Yenmek İçin Adımlarımızı Sıklaştırıyoruz’ etkinliği bugün saat 17:00’da Beyoğlu Ses Tiyatrosu’nda gerçekleştirildi.

Cağaloğlu Anadolu Lisesi'nde bilim ve sanat günleri etkinliği

12-05-2016-20-13 Haberler

Cağaloğlu Anadolu Lisesi'nde 'Bilim ve Sanat Günleri kapsamında' Orhan Aydın'ın katılımıyla Türkiye'de sanat ve sanatçı tartışıldı.

Başladığımız işi bitireceğiz: SOSYALİST TÜRKİYE'Yİ KURACAĞIZ

06-05-2016-09-16 Komünist Gençlik Açıklıyor

6 Mayıs 1972 unutulmuyor; her geçen 6 Mayıs'ta omuzlarımızdaki sorumluluk bir kat daha artıyor... Denizler'in idamının yıl dönümü üzerine Komünist Gençlik'in yaptığı açıklama şu biçimde:

MSGSÜ'de Kadir Topbaş'lı 'iç Mimarlık Sempozyumu'

04-05-2016-17-03 Haberler

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Komünist Gençlik, Kadir Topbaş'ın üniversitede organize edilen '5. Uluslararası İç Mimarlık Sempozyumu'na gizli kapaklı katılmasını protesto etti.

Küba'da Gençlik ve Dayanışma Kampı

04-05-2016-14-49 Haberler

Her yıl Küba'da düzenlenen Gençlik ve Dayanışma Kampı'nın bu yılki tarihleri belli oldu.

Fransa Büyükelçisi'ne GSÜ öğrencilerinden Erdoğan tepkisi

02-05-2016-16-15 Haberler

'Fransa-Türkiye ilişkileri' konulu konferans için GSÜ'ye gelen Fransa Büyükelçisi'ne öğrenciler tepki gösterdi. Fransız ve Türk öğrencilerin tepkileri üniversiteli gençliğin Erdoğan'dan duyduğu rahatsızlığı bir kez daha açıkça dışavurdu.

Prev Next