GK Game News - шаблон joomla Продвижение
Menu       

Dünya Demokratik Gençlik Federasyonu'ndan 9 Mayıs açıklaması

Dünya Demokratik Gençlik Federasyonu (WFDY), 9 Mayıs Zafer Günü’ne ilişkin bir açıklama yayımladı. Açıklamada, 9 Mayıs'ın "Avrupa Günü" adı altında içinin boşaltılması ve Sovyetler Birliği'nin rolünün görmezden gelinmeye çalışılması eleştirildi.

Dünya Demokratik Gençlik Federasyonu'nun (WFDY) önceki gün yayımladığı açıklamada 9 Mayıs'ın "Avrupa Günü" adı altında içinin boşaltılması eleştirildi. Avrupa devletlerinin anti-komünizm propagandası amacıyla Sovyetler Birliği’nin II. Dünya Savaşı'ndaki rolünün görmezden gelme çabalarına, faşizme karşı geçmişte verilen ve bugün verilecek olan mücadelenin ana ekseninin faşizmi yaratan emperyalizme karşı olmaktan geçtiği vurgulandı.

Bu yıl 19'uncusu düzenlenecek olan Dünya Gençlik ve Öğrenci Festivali’nin yine bu doğrultuda düzenlenmesi gerektiği söylendi.

Açıklamanın tamamı şu şekilde:

İnsanlığın büyük anti-faşist zaferinin 72. yılı bugün tamamlandı! Bu zafer, ölüm yayan, insanlık düşmanı ve en tehlikeli ideoloji olan nazi faşizminin sonunu getirdi. Faşizme karşı zafer 50 milyon insanın kanıyla yazıldı. Bununla birlikte anti-faşist zafer, ödenen büyük bedellere rağmen, insanlığa barış dolu, emperyalizmin hegemonyasının olmayacağı bir dünyaya dair umut aşıladı.

Nazi faşizmine karşı verilen zafer, geleceğin birleşmiş ve savaşan halklara ait olduğunun güçlü bir göstergesi olarak görülüyordu. Bu doğrultuda Dünya Demokratik Gençlik Federasyonu gençliğin emperyalizme ve faşizme karşı mücadelesinin gerekliliğini ilan etmek üzere aynı yıl, büyük zaferden birkaç ay sonra kuruldu.

Bugün, 72 yıl sonra, planlarını yerine getirmek için çeşitli ülkelerin egemenliğini bölmek ve saldırmak amacıyla emperyalizmin bütün dünyada faşizmi yaymasıyla yeniden karşı karşıyayız. Ayrıca örgütlü mücadeleye zarar vermek için gençlerin ve işçi sınıfının birliğine saldırıyorlar. Bu yeni bir şey değil, başlangıcından beri emperyalizmin elindeki aynı araçtır.

Emperyalizmin tarihsel gerçeği tahrif etme çabalarına karşı dünyanın ilerici gençlerini faşizmi hatırlamaya ve kınamaya çağırıyoruz. Tarihsel gerçek Sovyetler Birliği’nin faşizmin ezilmesindeki rolünde bulunur. Bu nedenle, komünizmi faşizm ile eşitlemek için AB içindeki çabaların asla makul bir zemin bulamayacağı açıktır. Bu çabalarla oluşan anti-komünizm propagandasının karşısında dünyanın ilerici ve militan gençleri, barış ve dayanışma için her zaman birlikte duracaktır. 

9 Mayıs, II. Dünya Savaşı mağdurlarının anısıdır, Nazi faşizminin emperyalist hırslarına karşı kendilerini feda edenlerin anısıdır. Sözde "Avrupa Günü", dünya halklarının faşizmi yendiği günün önemini halkların bilincinde değiştiremez. Sovyetler Birliği'nin, dünya üzerindeki komünist ve işçi partilerinin ve anti-faşist zafer karşısında direnen halkların ortaya koyduğu büyük katkının yerini alamaz. Komünistlerin faşizme ve işgale karşı direnişi örgütleme ve yürütme konusunda her cephedeki öncülüğü gerçeğini değiştirmek mümkün değildir. Dünyadaki barışın restorasyonu için faşizmin tamamen yenilmesinde SSCB'nin belirleyici rolü tarihten silinemez.

Yine de 72 yıl sonra, toplama kamplarının tarif edilemez dehşetini, açlık kabusunu, vahşeti ve katliamı unutamayız. Tüm bu suçlar, faşizmin karanlığının dünyaya yayıldığı sırada hatırlamamız gereken şeylerdir. 

Dünya Demokratik Gençlik Federasyonu, bu yıl yaklaşmakta olan 19'uncu Dünya Gençlik ve Öğrenci Festivali’nde gençleri emperyalizme karşı verilen mücadeleye omuz vermeye, örgütlü mücadeleyle bağlantıya geçmeye; savaş, faşizm ve insanlık dışı uygulamalar üretenlere karşı mücadele etmeye ve emperyalizmi devirmeye çağırıyor. Yaşam, eğitim, sağlık, iş, konut ve eğlence hakkından kimseyi dışlamayacak bir dünya için kalıcı barış için koşullar yaratacak bir mücadeleye… 

Yaşasın Halkların Faşizme Karşı Zaferi!

Yaşasın Emperyalizme Karşı Mücadele!

WFDY Genel Merkezi

Moskova, 9 Mayıs 2017