GK Game News - шаблон joomla Продвижение
Menu       

Komünist gençler Ekim Devrimi’nin yüzüncü yıl dönümünü anıyor

Avrupa’nın dört bir yanında gerçekleştirilen Ekim Devrimi etkinliklerinin paylaşılacağı ortak internet sitesi yayına girdi. Türkiye Komünist Gençliği’nin öncülüğünde hazırlanan internet sitesi, aynı zamanda uluslararası komünist hareketin önüne önemli olanaklar sunuyor.

24-26 Şubat tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilen 13. Avrupa Komünist Gençlik Örgütleri Toplantısı’nda (MECYO) yıl boyunca Büyük Ekim Devrimi’ni konu alan etkinlikler yapma kararı alınmıştı.

Komünist gençlik örgütlerinin Ekim Devrimi etkinliklerinin paylaşılacağı youthforoctober.org sitesi Türkiye Komünist Gençliği'nin öncülüğünde hazırlandı ve geçtiğimiz hafta yayına girdi.

Sitede Ekim’in kazanımlarını vurgulayan görsellerin yanı sıra, geçtiğimiz yıl Komünist Parti tarafından sosyal medyada paylaşılan ve devrimin saat saat nasıl gerçekleştiğini anlatan bir zaman çizelgesi yer alıyor. Siteyi canlı kılacak olan temel içeriklerse Büyük Ekim Sosyalist Devrimi’nin yüzüncü yıldönümüyle ilgili çeşitli haberler. Son olarak, sitenin açıklama bölümünde MECYO’da alınan karar vurgulanıyor ve Avrupa gençliği Ekim’in bayrağını yükseltmeye çağrılıyor.

Bir internet sitesi komünistlere ne sunabilir?

youthforoctober.org sıradan bir haber-tanıtım sitesi olmanın ötesinde bir anlam taşıyor çünkü bu girişimle birlikte Avrupa komünist gençlik örgütleri geçici de olsa yeni bir ortak araca kavuşmuş durumda. Komünist gençler yalnızca örgütledikleri siyasal etkinlikleri duyurmakla kalmayacak, aynı zamanda Büyük Ekim Sosyalist Devrimi’nin bugünün gençliğine neler sunabileceğini bir bütün olarak vurgulama olanağı yakalamış olacaklar.

Dünya komünist hareketinin içinde bulunduğu durum göz önünde bulundurulduğundaysa sitenin taşıdığı olanaklar beklenenin çok daha ötesine geçiyor. Bugün Avrupa’da mücadele eden komünist gençlik örgütlerinin bir bölümü sosyalist devrimin yakıcılığını duyumsamakta zorlanıyor, bir bölümüyse devrimin güncelliğinden kuşku duymamasına karşın toplumsallaşmakta zorlanıyor. Başlı başına büyük bir siyasal anlam içeren Ekim Devrimi’nin yaratıcı biçimlerde gündeme alınmasıyla birlikte komünist hareketin toplumsallaşma hedefinde çarpıcı ve kalıcı adımlar atması güçlü bir olasılık.

Sitenin editörlüğünü yapan Türkiye Komünist Gençliği, site yayına girer girmez Avrupa’nın çeşitli yerlerinden gelen olumlu mesajlar aldı. Komünist gençlik örgütlerinden gelen içerik önerileri için açılmış olan Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresine gelen mesajların niteliği beklenenin çok ötesinde. Site tasarımında düzeltme ve metinlerde tashih önerilerinin dışında, siteye gönderilen sıcak kutlama ve beğeni mesajları göze çarpıyor. Daha şaşırtıcı olansa, gençlik içindeki örgütlenme arayışının sitede karşılığını bu denli çabuk bulmuş olması. Çeşitli ülkelerden gençler sitenin savunduğu siyasetle somut olarak nerede buluşabileceklerini sordukça bu girişimin başarısı şimdiden ortaya konmuş oluyor. youthforoctober.org komünist hareketin önündeki örgütlenme olanaklarını beklenenden çok daha somut bir biçimde güçlendirmeye başladı bile!