GK Game News - шаблон joomla Продвижение
Menu       

Dünya Demokratik Gençlik Federasyonu’ndan Filistin’e Destek Açıklaması

Dünya Demokratik Gençlik Federasyonu ABD’nin Kudüs’ün statüsüne ilişkin kararına yönelik bir açıklama yayınlayarak, ABD ve İsrail’in iki emperyalist güç olarak ilişkilerinin bir kez daha tescillendiğini vurguladı.
Dünya Demokratik Gençlik Federasyonu (WFDY), ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığı provokatif karar üzerine bir açıklama yayınladı. Açıklamada dünya anti-emperyalist gençliğinin yıllardır Filistin’de yaşananlara karşı gerçekleştirdiği eylem ve dayanışmayı sürdüreceği belirtildi. Bu karar ile bölgede süren siyonist işgale ABD’nin verdiği desteğin onaylandığını vurgulayan açıklamada kararın “Bu iki gücün emperyalist ilişkisini gösteren bir başka işaret” olduğu ifade edildi. Açıklamanın tam metni şöyle:
Dünya Demokratik Gençlik Federasyonu’nun ABD'nin kararı ve Kudüs'ün statüsüne ilişkin açıklaması
Dünya Demokratik Gençlik Federasyonu (WFDY), Amerika Birleşik Devletleri'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması yönündeki kararını kınamakta ve geçersiz kabul etmektedir. Aslında karar, Birleşmiş Milletler’in çözüm ve hükümlerini ihlal etmektedir. Kudüs'ün durumu, Filistin meselesinin barışçıl bir çözüme kavuşturulması için kritik ve önemli bir konudur. Buna ek olarak, Doğu Kudüs’ün bağımsız ve özgür Filistin’in başkenti olarak tanıyan uluslararası toplumun kararını dikkate almaktayız.
ABD ve yeni yönetiminin kabul edilemez kararları, Filistinlilerin haklarını alçakça ihlal ediyor. Karar, İsrail işgaline verilen açık bir destek ve bu iki gücün emperyalist ilişkisini gösteren bir başka işarettir. Dahası karar, barışçıl bir çözüm olanağını zayıflatmakta, yalnız Filistin’de değil Ortadoğu’nun tüm bölgelerinde daha fazla çatışma alanları oluşturmaktadır.
Dünya Demokratik Gençlik Federasyonu daima Birleşmiş Milletler Antlaşması’ndan yana olmuş, uluslararası topluluğun bu kararları ve hukukun ilkelerini savunmasını talep etmiştir. Bütün dünyayı Filistin halkının bağımsız bir devlet olma hakkına saygı duymaya çağırıyoruz. İsrail işgalinin sona erdirilmesi için WFDY’nin pozisyonunu bir kez daha tekrar ediyoruz ve Birleşmiş Milletler üyelerini Doğu Kudüs’ü bağımsız Filistin devletinin başkenti olarak tanıyan talebe katılmaya davet ediyoruz.
Milyonlarca Filistinli mülteciyi, Filistinlilerin katlini, yaşadıkları baskıları, batı şeridini ayıran duvarı, Gazze’deki ablukayı ve tüm bunların Siyonist saldırganlık ve işgalin sonucu olduğunu dünyaya hatırlatırız. WFDY faşizm, terörizm ve neo-nazizm ile birlikte Siyonizmi de bir kez daha kınamak ve mahkum etmekte tereddüt etmemektedir. Çünkü hepsi emperyalizme hizmet eden, ölümü ve terörü yaygınlaştıran unsurlardır.
Son olarak WFDY, üyelerini ve savunucularını Filistin halkına destek veren eylem ve dayanışmlarını sürdürmeye, ayrıca ABD'nin tek taraflı ve kabul edilemez kararını güçlü bir şekilde reddetmeye çağırıyor.
WFDY Genel Merkez
Budapeşte, 8 Aralık 2017